Czym są leukocyty?
Krew to płynna tkanka, składająca się z osocza i zawieszonych w nim komórek. Komórki krwi powstają w szpiku kostnym i z niego uwalniane są do krwiobiegu. W populacji komórek krwi wyróżniamy trzy główne subpopulacje:
erytrocyty (czerwone krwinki),leukocyty (białe krwinki),płytki krwi.
Leukocyty to populacja zróżnicowanych komórek o różnorodnych funkcjach. Łączy jednak wspólny cel - nasza odporność. Ich zadaniem jest ochrona całego organizmu przed patogenami i pomoc w regeneracji uszkodzonych tkanek.
Liczba leukocytów waha się od 4×109 do 10×109 w litrze krwi, co oznacza, iż są mniej liczne od erytrocytów. Ich wspólną cechą jest posiadanie jądra komórkowego, zdolność ruchu i własny metabolizm.Reklama
Podział leukocytów ze względu na ziarnistości
Część leukocytów w swojej cytoplazmie posiada ziarnistości - takie leukocyty nazywa się granulocytami. Należą do nich:
neutrofile,eozynofile,bazofile.
Leukocyty nie posiadające ziarnistości nazywane są agranulocytami i zaliczamy do nich:
limfocyty T,limfocyty B,komórki plazmatyczne,monocyty.
Granulocyty - czym są, za co odpowiadają?
Granulocyty to zróżnicowana frakcja trzech rodzajów komórek, z których najliczniejsze są neutrofile - granulocyty obojętnochłonne. Główną funkcją neutrofili jest fagocytoza - pochłanianie patogenów na drodze "wciągnięcia" do komórki i strawienia enzymami. Neutrofile są frakcją najliczniejszą spośród wszystkich leukocytów - stanowią około 50 - 60% z nich. Mają charakterystyczne jądra, podzielone na tzw. segmenty (często używa się nazwy "segmenty" jako żargonu laboratoryjnego dla neutrofili), poruszają się pełzakowatym ruchem w poszukiwaniu patogenów. Żyją bardzo krótko, bo maksymalnie do 4 dni.
Eozynofile to inaczej granulocyty kwasochłonne - pochłaniają kwasowe barwniki i barwią się wtedy na czerwono. Stanowią 1 - 6 proc. wszystkich leukocytów. Ich główną funkcją jest niszczenie białek obcego pochodzenia: są szczególnie mocno aktywne podczas alergii i infestacji pasożytniczych. Posiadają zdolność fagocytozy i są zdolne do produkcji histaminy, odgrywającej jedną z głównych ról w reakcji alergicznej.
Bazofile, inaczej granulocyty zasadochłonne, pochłaniają zasadowe barwniki, barwiąc się na ciemny fiolet. Stanowią zaledwie