Wygląda jak imbir, działa jak kurkuma. Tajowie nie wyobrażają sobie bez niego obiadu

zdrowie.interia.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Wygląda jak imbir, działa jak kurkuma - tak w uproszczeniu się go opisuje. Galangal, znany też pod wieloma innymi nazwami, np. jako dziki kardamon czy tajski imbir, to przyprawa stosowana powszechnie m.in. w kuchni tajskiej i indonezyjskiej. Budzi zainteresowanie jednak nie tylko jako interesujący dodatek do codziennie serwowanych potraw, ale też jako produkt wspomagający zdrowie. Jak działa galangal? Jak go stosować?


Galangal - co to takiego?


Galangal, funkcjonujący też jako galanga, galgant, tajski imbir czy dziki kardamon (w zależności od regionu nazwy te mogą być używane zamiennie, jednak w niektórych kontekstach mogą odnosić się do różnych gatunków), to przyprawa z Azji Południowo-Wschodniej, jedna z kluczowych w kuchni tajskiej, wietnamskiej i indonezyjskiej, blisko spokrewniona z imbirem i kurkumą. Pozyskiwana jest z kilku gatunków roślin z rodziny imbirowatych, różniących się rozmiarami kłączy, barwą i smakiem. To rośliny takie jak Alpinia galanga czy Alpinia officinarum. Ich najważniejszą częścią jest kłącze.Reklama


Od wieków galangal jest stosowany nie tylko w kuchni, ale też w medycynie ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej. Uważa się bowiem, iż ma zbawienny wpływ na organizm.


Jak smakuje galangal?


Choć zauważa się, iż galangal bardzo przypomina imbir i stanowi jego dobry zamiennik, to jednak smakuje nieco inaczej. To przyprawa równie aromatyczna i piekąca jak imbir, ale bardziej gorzkawa i pieprzowa w smaku. Świetnie komponuje się z przyprawami, które dobrze znamy i których używamy na co dzień, takimi jak czosnek, kurkuma, chili.


Co zawiera galangal?


Korzeń galangalu jest bogaty w przeciwutleniacze (antyoksydanty), czyli związki, których rolą jest ochrona komórek i tkanek przed szkodliwym działaniem nadmiernych ilości wolnych rodników tlenowych. Galangal zawiera liczne związki fenolowe, w tym kwasy i flawonoidy, z dominującą galanginą. Inne obecne flawonoidy to kaempferyd, 3-metoksylo-galangina, kemferol i pinocembryna. Ważnymi składnikami są również błonnik i witamina C.


Galangal - adekwatności


Galangal jest znany ze swoich adekwatności antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, wspierających układ pokarmowy i zdrowie serca.
Jak wspominaliśmy, galangal jest świetnym źródłem przeciwutleniaczy, podobnie jak imbir i kurkuma. Związki obecne w kłączu powiązano z takimi korzyściami zdrowotnymi jak poprawa pamięci, ochrona przed pogorszeniem sprawności umysłowej, obniżanie poziomu cukru we krwi oraz "złego" cholesterolu LDL. Badania sugerują, iż związek znany jako galangina może zabijać komórki rakowe lub zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się, jednak potrzebne są dalsze prace nad adekwatnościami galangalu. Naukowcy prowadzą w tej chwili badania nad zastosowaniem galangalu nie tylko w leczeniu nowotworów, ale też chorób przewodu pokarmowego, cukrzycy, otyłości, reumatoidalnego zapalenia stawów, neuropatii czy osteoporozy.
Z badań wynika, iż galangal wykazuje działanie przeciwzapalne, ma adekwatności antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Wspiera zdrowie mózgu, zwłaszcza jeżeli chodzi o zmiany zachodzących z wiekiem. Galangal wspomaga układ pokarmowy, łagodząc problemy z trawieniem, zwalczając wzdęcia i mdłości oraz przyspieszając metabolizm. Obniża poziom cukru we krwi, jest dobry dla skóry i włosów. Co więcej, jedno badanie przeprowadzone przez duńskich naukowców wykazało, iż preparat zawierający wyciąg ze skórki owocu granatu oraz z kłącza galangalu (Alpinia galanga) poprawiał jakość nasienia u mężczyzn. Poza tym podobnie jak imbir łagodzi on objawy choroby lokomocyjnej.


Jak stosować galangal?


Kłącze galangalu często jest używane w kuchni azjatyckiej jako przyprawa. W kuchniach tajskiej i indonezyjskiej dodaje się go m.in. do zup, sosów, past curry, poza tym ryb i mięs. Bez galangalu nie ma ulubionej zupy Tajów - tom kha. W naszej kuchni przyda się np. do gęstych zup i gulaszów, przyprawiania mięs, warzyw strączkowych, a także warzyw (dyni, cukinii, bakłażana) czy serów. W postaci świeżej może być krojony w cienkie plasterki, kostkę lub ścierany na tarce, w zależności od przepisu. Kolejna wspólna cecha z imbirem - może być wykorzystywany również do przygotowania zdrowotnych naparów.
Galangal ma intensywny smak, więc należy używać go z umiarem.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału