12 maja świadczeniodawcy zrzeszeni w Ogólnopolski Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wstrzymają przyjęcia nowych, dorosłych pacjentów ze szpitali do opieki długoterminowej domowej.
Pilotażowy model świadczenia został opracowany w 2023 r. przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przy współpracy z przedstawicielami OZŚWM, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz pacjentów – określono wtedy kompleksowy projekt nowego modelu świadczenia, to jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak telemonitoring i teleopieka. Te innowacyjne rozwiązania nie tylko poprawiały (i poprawiają) jakość opieki, ale także obniżają jej koszty, pozwalając przy tym lepiej wykorzystywać kadry medycznej do pomocy.
Okazało się jednak, iż do czasu…
Pomimo obiecujących wyników pilotażu przeprowadzonego przez dwóch świadczeniodawców, z projektem nic się nie dzieje – wydaje się, iż zalega w Ministerstwie Zdrowia.
I to mimo iż 28 sierpnia 2024 r. na spotkaniu z wiceministrem zdrowia Jerzym Szafranowiczem przedstawiciele OZŚWM usłyszeli zapewnienie, iż prace nad wdrożeniem nowego modelu świadczenia się niedługo rozpoczną. Z nieznanych przedstawicielom związku przyczyn, tak się nie stało.
Dopiero w 13 marca 2025 r. OZŚWM otrzymał pismo z Ministerstwa Zdrowia z przeprosinami za zwłokę, będąc przy tym poinformowany o gotowości wznowienia rozmów o nowym modelu pomocy.
Do 29 kwietnia bez efektu.
Do siedziby związku dotarło też pismo od prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka, który poinformował, iż brak planu finansowego na 2025 r. uniemożliwia funduszowi dokonywanie jakichkolwiek zmian i korekt w planach rzeczowo–finansowych w celu dostosowania ich do rzeczywistej liczby pacjentów kwalifikowanych przez szpitale do wentylacji domowej.
Co to oznacza?
Wstrzymanie – do czasu spotkania z minister zdrowia
Liczba pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej w warunkach domowych przekroczyła już 14 tys. osób i wciąż się zwiększa. Już ponad 3 tys. chorych, mimo wskazań medycznych, nie jest objętych pomocą, która byłaby zapisana w kontraktach zawieranych przez wojewódzkie oddziały NFZ.
W tej sytuacji, jak poinformowała dyrektor biura zarządu OZŚWM Katarzyna Baj, związek zapowiada, iż 12 maja przyjęcia nowych, dorosłych pacjentów kwalifikowanych przez szpitale do wentylacji mechanicznej domowej będą wstrzymane.
Decyzja ta będzie obowiązywać do czasu spotkania z minister zdrowia Izabelą Leszczyną.
Przeczytaj także: „Nadchodzi kryzys w domowej opiece długoterminowej”.