Wspólne stanowisko NRL i KRAUM w sprawie kształcenia lekarzy

mzdrowie.pl 9 miesięcy temu

Kształcenie studentów na kierunku lekarskim, w opinii Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych oraz samorządu zawodowego lekarzy, powinno opierać się o najwyższe standardy edukacyjne, powinny je zatem prowadzić uczelnie akademickie, a nie zawodowe. Do adekwatnego poziomu nauczania przyszłych lekarzy powołane są uczelnie dysponujące wykwalifikowaną kadrą naukową, bazą dydaktyczną, dostępem do nowoczesnych laboratoriów, pracowni umożliwiających wykorzystanie materiału sekcyjnego przy ścisłej współpracy w wielospecjalistycznymi szpitalami klinicznymi. Od poziomu kształcenia lekarzy zależy bezpieczeństwo pacjentów i jakość całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. – Tak brzmi wspólne stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych i Naczelnej Rady Lekarskiej.

Krytycznie ocenia się wprowadzone w ostatnich latach zmiany prawne i organizacyjne prowadzące nieuchronnie do obniżenia poziomu kształcenia na kierunku lekarskim. Zmiany te polegały najpierw na umożliwieniu uczelniom zawodowym prowadzenie studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, następnie na wprowadzaniu różnego rodzaju ułatwień w ubieganiu się o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym, w tym m.in. pomijanie negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Dla przywrócenia adekwatnej jakości kształcenia lekarzy oczekuje się wprowadzenia zmian w prawie, które będą zmierzały do zamknięcia kierunków lekarskich niespełniających wymogów. Studentom, którzy rozpoczęli kształcenie, należy – zdaniem KRAUM i NRL – zapewnić warunki do kontynuowania kształcenia na innej uczelni, co „przy pewnym wysiłku organizacyjnym i dobrej woli władz państwowych odpowiedzialnych za szkolnictwo wyższe jest możliwe”. Biorąc pod uwagę znaczące deficyty w wielu zawodach medycznych i zawodach pomocniczych, „należy także stworzyć dobre warunki do kształcenia w takich zawodach jak opiekun medyczny czy asystent lekarza, gdzie kształcenie może być prowadzone także przez uczelnie nieposiadające profilu akademickiego”.

„Kształcenie na kierunku lekarskim powinno odbywać się zgodnie z najwyższymi standardami edukacyjnymi. W praktyce oznacza to, iż jego prowadzenie należy powierzyć uczelniom akademickim, które dysponują odpowiednimi zasobami i ekspertyzą w tym obszarze. To bardzo ważne, iż w tej kwestii NRL i KRAUM mówią jednym głosem. Nasze wspólne stanowisko unaocznia, iż kształcenie przyszłych lekarzy ma najważniejsze znaczenie dla gwarancji wysokiej jakości opieki medycznej w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić studentom medycyny i stomatologii jak najlepsze warunki do nauki” – argumentuje wiceprezes NRL Mateusz Kowalczyk. I dodaje – „Stanowisko stanowi istotny krok w kierunku poprawy jakości kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce oraz podkreśla znaczenie współpracy między uczelniami a organami samorządu zawodowego lekarzy. Środowisko akademickie jest gotowe do rozwiązania obecnego problemu, o ile istnieje polityczna wola. Przeniesienie studentów, którzy już rozpoczęli naukę na kierunkach niespełniających standardów i wymagań do uniwersytetów medycznych, może być jedną z propozycji, aby zapewnić im adekwatne kształcenie. Taką deklarację otrzymaliśmy już od KRAUM”.

Idź do oryginalnego materiału