Wspólne działania na rzecz ochrony dzieci przed przemocą seksualną

nipip.pl 1 tydzień temu

W dniu 24 kwietnia 2025 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane wspólnie przez Naczelną Izbę Lekarską oraz Państwową Komisję do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15. roku życia. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów zawodów medycznych, w tym również Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, reprezentowana przez wiceprezesa Andrzeja Tytułę, eksperci oraz zaproszeni goście.

Wśród uczestników znaleźli się m.in.: Karolina Bućko – Przewodnicząca Państwowej Komisji, Justyna Kotowska – Zastępca Przewodniczącego, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Przewodniczący KRAUM, dr n. chem. Sebastian Grzyb – Rektor Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, członek Prezydium KRZaSP, Mateusz Komza – Prezes Krajowej Rady Ratowników Medycznych, Agnieszka Krawętkowska – Wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz Andrzej Tytuła – Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Spotkanie poświęcone było jednemu z najważniejszych społecznie zagadnień – ochronie dzieci przed przemocą seksualną. Celem inicjatywy jest wprowadzenie do podstaw programowych kształcenia na kierunkach medycznych – w tym pielęgniarstwa i położnictwa – zagadnień związanych z rozpoznawaniem i przeciwdziałaniem przemocy seksualnej wobec dzieci. Chodzi o to, by przyszłe pielęgniarki, położne, lekarze, ratownicy medyczni i inni przedstawiciele zawodów medycznych byli lepiej przygotowani do identyfikowania objawów nadużyć oraz odpowiedniego reagowania.

Jak podkreślano podczas spotkania, temat ten przez długi czas nie istniał w debacie publicznej, mimo iż statystyki są alarmujące – niemal co czwarte dziecko trafiające do placówek ochrony zdrowia mogło doświadczyć nadużyć na tle seksualnym. Dlatego tak istotna jest rola osób wykonujących zawody medyczne w dostrzeganiu niepokojących sygnałów i reagowaniu z należytą czujnością.

W trakcie debaty wymieniano doświadczenia, identyfikowano luki systemowe oraz dyskutowano o możliwych kierunkach zmian w kształceniu i praktyce zawodowej. Podkreślano potrzebę interdyscyplinarnej współpracy oraz znaczenie edukacji jako kluczowego elementu w walce z przemocą wobec dzieci.

W wyniku spotkania przygotowano projekt wspólnego apelu, który w najbliższym czasie zostanie podpisany przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Radę Lekarską, Państwową Komisję oraz innych przedstawicieli środowisk medycznych. Dokument będzie wyrazem solidarności oraz poparcia dla inicjatyw edukacyjnych i legislacyjnych mających na celu skuteczną ochronę najmłodszych.

Spotkanie zakończyło się briefingiem prasowym, podczas którego podkreślono, iż jest to dopiero początek szeroko zakrojonych działań na rzecz budowania systemowych i trwałych rozwiązań, które zapewnią dzieciom większe bezpieczeństwo i wsparcie w sytuacjach zagrożenia.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych z pełnym zaangażowaniem wspiera inicjatywy, których celem jest dobro i ochrona najmłodszych, podkreślając kluczową rolę pielęgniarek i położnych w tym obszarze.

Idź do oryginalnego materiału