Dzień Babci i Dziadka to dobry moment by zastanowić się nad rolą dziadków w życiu rodziny i przyjrzeć się temu, jakie wartości do niej wnoszą.
Pomimo zmieniającego się świata potrzeby dziecka na przestrzeni lat pozostają niezmienne. Każde dziecko potrzebuje bezwarunkowej miłości, stabilności, przewidywalności i bezpiecznej więzi z najbliższymi. Choć rola dziadków jest dziś inna niż kiedyś, przez cały czas stanowią oni bezpieczną oazę, są synonimem bezwarunkowej miłości i czułości.
Dziadkowie uzupełniają rodziców, wzbogacając i stabilizując świat dziecka. Są doświadczeniem dobrej więzi, jakże istotnej w rozwoju zarówno dzieci, jak i młodych ludzi. Są źródłem bezwarunkowej miłości, poczucia akceptacji i opieki.
Role babci i dziadka różnią się od siebie
Babcia zapewnia przede wszystkim poczucie bliskości, opiekuńczość, czułość.
Rolą dziadka jest dzielenie się doświadczeniem, wiedzą, tłumaczenie dziecku świata. Te role zmieniają się oczywiście wraz z wiekiem dziecka.
Dziadkowie są ogniwem łączącym pokolenia, wnoszą do relacji rodzinne mity, przekazują tradycje, dbają o pamięć o historii rodziny. Dzięki temu dziecko zyskuje poczucie przynależności do grupy społecznej, do szerszej grupy rodzinnej, co pozytywnie wpływa na poczucie jego własnej wartości, rozwój tożsamości oraz ułatwia odnalezienie swojego miejsca w świecie.
Dziadkami najczęściej zostają ludzie między 40-60 rokiem życia, nieraz aktywni jeszcze zawodowo, realizujący swoje plany, korzystający z życia. Bogaci w bagaż życiowych doświadczeń często mogą dać wnukom to, na co brakuje czasu rodzicom – pełną uwagę, cierpliwość, bycie razem, spokojną rozmowę.
Stają się bezpieczną bazą, do której dziecko zawsze może powrócić – także w sytuacji konfliktu z najbliższymi mu ludźmi – czyli rodzicami.
Z wiekiem rola dziadków się zmienia. Dla 12-sto, 13-sto latka dziadkowie stają się ogniwem między nimi a rodzicami. Nieraz pomagają rozwiązać problemy okresu młodzieńczego buntu, stają się mediatorami między pokoleniami.
Relacja dziadkowie – wnuki – jak każda relacja – jest dwustronna i korzystają z niej nie tylko dzieci
Współcześnie dziadkowie często uczą się od swoich wnucząt – dzieci wprowadzają ich w świat nowych technologii czy tłumaczą zasady funkcjonowania gadżetów.
Dziadkowie dając wnukom doświadczenie dobrej więzi powodują, iż dziecko uczy się budować mądre i dobre relacje ze światem – a także tworzyć kolejne więzi w swoim życiu.
Warto o tym pamiętać nie tylko wtedy, gdy obchodzimy Dzień Babci czy Dziadka.
*Wpis powstał we współpracy z Dorotą Żelazny – psychologiem klinicznym, terapeutą.