Wspieramy światową akcję GivingTuesday – Fundusz Interwencyjny 2025 przeciwko przemocy położniczej

rodzicpoludzku.pl 1 miesiąc temu

Fundacja Rodzić po Ludzku świętuje GivingTuesday z projektem “Fundusz Interwencyjny 2025” dołączając do milionów ludzi na całym świecie uczestniczących w globalnym ruchu hojności 3 grudnia 2024 r.

W tegorocznym GivingTuesday Fundacja Rodzić po Ludzku zachęca do hojności poprzez wsparcie kobiet, które doświadczyły naruszeń swoich praw lub przemocy położniczej w trakcie opieki okołoporodowej. Według ankiety Głos Matek wypełnianej przez kobiety po porodzie, rodzące doświadczają bardzo trudnych i traumatycznych sytuacji:

wyśmiewania (1611), szantażu zdrowiem dziecka lub rodzącej (791), rozkładania na siłę nóg przy parciu (414), gróźb (167), przywiązywania nóg do łóżka (81), szturchnięć (59), policzkowania (10) oraz innych przykrych sytuacji (1922) (dane z ankiety Głos Matek 2022-2023).

Fundusz Interwencyjny 2025 będzie wzmacniał głos kobiet – Głos Matek i dawał im narzędzia do walki o prawa. Umożliwi zgłaszanie przypadków naruszeń i interwencje w sytuacjach, gdy prawa pacjentek, takie jak: prawo do godności i intymności, informacji czy wyrażania zgody na procedury medycznej są łamane. To są również sytuacje, które dotyczą braku możliwości kontaktu „skóra do skóry” po porodzie, dokarmiania noworodków bez zgody matek czy ograniczenia w wyborze osoby towarzyszącej podczas porodu. Fundusz będzie działał zarówno edukacyjnie, jak i interwencyjnie, aby osiągać takie sukcesy jak wspólne wypracowywanie dobrych rozwiązań z placówkami medycznymi.

Przeczytaj więcej o interwencji w szpitalu w Krakowie.

Dlaczego dołączamy do GivingTuesday?

GivingTuesday to globalny ruch dobroczynny, uwalniający moc ludzi i organizacji, aby przekształcać swoje społeczności i świat. Fundacja Rodzić po Ludzku dołącza do GivingTuesday ponieważ opieka okołoporodowa w Polsce wymaga pilnej uwagi. W monitoringu opieki okołoporodowej Głos Matek 54% badanych kobiet deklaruje, iż doświadcza przemocy w szpitalach, 18% kobiet opisuje poród jako bardzo negatywne doświadczenie. W 2024 roku specjalistki Fundacji udzieliły już ponad 300 konsultacji online i przeprowadziły 26 interwencji w szpitalach. Ponad 700 kobiet złożyło skargi za pośrednictwem generatora skarg. Dane te pokazują skalę problemu i podkreślają potrzebę lepszego wsparcia ochrony praw kobiet w szpitalach położniczych.

Dlaczego Fundusz Interwencyjny 2025 jest potrzebny?

Fundusz Interwencyjny 2025 zapewni kobietom dostęp do bezpłatnych porad online na temat praw pacjenta i opieki okołoporodowej. Będzie wspierać kobiety, oferując wzory pism i narzędzia, takie jak generator skarg online, które pomogą im gwałtownie i łatwo przygotować odpowiednie dokumenty. Dzięki funduszowi kobiety będą miały dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez specjalistów w dziedzinie praw pacjenta. Opracujemy również publikacje edukacyjne, które zwiększą świadomość kobiet na temat ich praw okołoporodowych. Więcej na temat Funduszu Interwencyjnego 2025 możesz przeczytać TU

Każdy rok przynosi pozytywne zmiany w zakresie przemocy położniczej, ale do zrobienia pozostało jeszcze wiele. Obserwujemy od wielu lat zmiany – 20 lat temu przemoc była powszechna. Zmieniło się wiele w salach porodowych, ale wciąż za dużo kobiet nie ma dostępu do godnej, pełnej szacunku opieki. Walczymy o to, żeby każda kobieta bez lęku o złe traktowanie mogła mogła urodzić swoje dziecko. Przed nami jeszcze trochę do zrobienia w tej sprawie.

– Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku.

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności również w Polsce!

Inicjatywa GivingTuesday, znana jako „Międzynarodowy Dzień Dobroczynności”, powstała w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych, aby promować filantropię i zachęcać do wspierania działań społecznych. W ciągu ostatnich dwunastu lat pomysł ten przerodził się w globalny ruch, który inspiruje setki milionów ludzi do dawania, współpracy i świętowania hojności. W Polsce GivingTuesday zyskuje coraz większą popularność jako dzień, w którym ludzie oraz organizacje angażują się w zbiórki, wolontariat czy inne formy wsparcia.

GivingTuesday inspiruje ludzi na całym świecie do wykorzystania swojej mocy, aby napędzać postęp wokół spraw, które są dla nich ważne, nie tylko w jeden dzień, ale przez cały rok. Dzięki liderom kraju i społeczności, milionom organizacji i niezliczonym darczyńcom wszelkiego rodzaju GivingTuesday tworzy wspólną przestrzeń, w której możemy zobaczyć konsekwencje bardziej hojnego świata.

— Asha Curran, dyrektor generalna GivingTuesday.

GivingTuesday inspiruje do hojności i wspierania kobiet w Polsce

Fundacja Rodzić po Ludzku aktywnie wykorzystuje GivingTuesday, by promować swoją misję i zachęcać do wsparcia Funduszu Interwencyjnego 2025. Dzień ten jest okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę poprawy standardów opieki okołoporodowej i podkreślenia znaczenia ochrony praw kobiet w szpitalach. Działania Fundacji wpisują się w ducha GivingTuesday, mobilizując społeczność do zaangażowania w ważne kwestie społeczne i zdrowotne.

Udostępnij w mediach społecznościowych #GivingTuesday

Jeśli chcesz dołączyć do działań, możesz odwiedzić stronę Fundusz Interwencyjny 2025 i wesprzeć naszą akcję oraz dowiedzieć się więcej o zgłaszaniu naruszeń.

Plakaty do pobrania TU


O GivingTuesday

GivingTuesday to ruch, który uwalnia moc ogromnej hojności na całym świecie. Powstał w 2012 roku w nowojorskim 92nd Street Y i rozwijał się w Belfer Center for Innovation & Social Impact. To, co zaczęło się jako prosty pomysł dnia, który zachęca ludzi do czynienia dobra, przerodziło się w globalny ruch, który inspiruje setki milionów ludzi do dawania, współpracy i świętowania hojności przez cały rok. Ruch ten powstaje dzięki rozproszonej sieci liderów przedsiębiorców, którzy przewodzą ruchom krajowym w ponad 100 krajach na całym świecie. Integralną częścią globalnego ruchu hojności jest organizacja GivingTuesday, która oferuje wsparcie i zasoby liderom GivingTuesday oraz promuje połączenia i współpracę w całej sieci. Aby dowiedzieć się więcej odwiedź stronę GivingTuesday

Idź do oryginalnego materiału