Abp Gądecki wraca do tematu aborcji: Wielkie rzesze kobiet i dziewcząt zostały skołowane

wiadomosci.gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


- Wielkie rzesze kobiet zostały skołowane do ostatka. Brały udział w tych marszach, dając świadectwo swojej nieświadomości, o co adekwatnie walczą - tak abp Stanisław Gądecki określił protesty kobiet po wyroku TK w 2020 r. ws. aborcji. Samą decyzję określił "szlachetną".
Abp Gądecki o strajkach kobiet: Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przy okazji promocji swojej książki "O życiu, powołaniu, wierze i Kościele. Rozmowa z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim" poruszył temat - jego zdaniem - największych wyzwań, przed jakimi stał polski Kościół. Zaliczył do nich protesty kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji z powodu uszkodzenia płodu. TK w październiku 2020 r. uznał tę przesłankę za niezgodną z Konstytucją RP. - Wzbudziło to taką wściekłość w ludziach (...), iż wielkie rzesze kobiet i dziewcząt zostały skołowane do ostatka, tak jak było tylko można. choćby ministrantki i [kobiety - red.] będące blisko różnych stowarzyszeń kościelnych brały udział w tych marszach, dając świadectwo swojej nieświadomości, o co adekwatnie walczą i czego się domagają - mówił Gądecki.


REKLAMA


Były przewodniczący KEP o aborcji: Sam wyrok TK hierarcha uznał za "najszlachetniejszy prawny moment w życiu i cywilizacji polskiej, gdy idzie o obronę życia". - Nie było niczego większego i bardziej szlachetnego - zapewnił. W styczniu 2021 r. ówczesny rząd Mateusza Morawieckiego opublikował wyrok, co było równoznaczne z wejściem w życie nowych przepisów. Wówczas ponownie kobiety w wielu miastach całego kraju zorganizowały protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.


Zobacz wideo Rafał Trzaskowski już chłodzi szampana. Może się rozczarować


Gądecki o pandemii koronawirusa: Innym tematem, który hierarcha poruszył, był rok 2020 r. i początek lockdownu związanego z COVID-19. Wspominał, iż rządowe rozporządzenia, dotyczące ograniczania udziału wiernych w niedzielnych mszach, szczególnie w czasie liturgii wielkanocnych, były zbyt restrykcyjne. Jego zdaniem wymagały one wyjaśnień o potrzebie uczestniczenia w życiu sakramentalnym nie tylko poprzez telewizyjne transmisje.
O najnowszych wydarzeniach ze światowej polityki przeczytasz w tekście Marty Nowak "Trump zażyczył sobie Grenlandii na tacy, Musk gmera przy niemieckich wyborach. A Europa czeka".Źródło: Polska Agencja Prasowa, IAR
Idź do oryginalnego materiału