Wrocław: specjaliści przeprowadzili nowatorską operację. To kolejna mała rewolucja w polskiej kardiologii

everethnews.pl 1 rok temu

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (USK) odbył się pierwszy w Polsce zabieg wykorzystujący elektroporację połączoną z trójwymiarowym obrazowaniem serca w czasie rzeczywistym. Operację przeprowadzili specjaliści z Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Instytutu Chorób Serca USK.

Zabieg ablacji atypowego trzepotania przedsionków z zastosowaniem elektroporacji nawigowanej kompatybilnym systemem obrazowania elektroanatomicznego stworzył szansę na precyzyjne i bezpieczne leczenie pacjentów z opornymi arytmiami nadkomorowymi.

Na czym polega ablacja z wykorzystaniem elektroporacji?

Jak zwracają uwagę specjaliści – atypowe trzepotanie przedsionków jest coraz częstszą przyczyną opornej na leczenie tachykardii. Mimo tego, iż dotyka ona mniejszą grupę chorych niż migotanie przedsionków, to w tym przypadku tradycyjne metody ablacji często okazują się nieskuteczne. Arytmia prowadzi m.in. do występowanie duszności, spadku wydolności fizycznej, a w odległej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia serca i rozwoju niewydolności serca.

W USK od lipca 2023 r. dostępna jest metoda ablacji migotania przedsionków przy wykorzystaniu elektroporacji. Polega ona na selektywnym „niszczeniu” tkanek serca, odpowiadających za występowanie arytmii, przy użyciu pulsującego pola elektrycznego. W przypadku migotania przedsionków tkanki odpowiedzialne za powstawanie tego zaburzenia występują w stałej okolicy – w obrębie ujść żył płucnych, dlatego są zwykle proste do namierzania. W przypadku atypowego trzepotania przedsionków sprawa ma się zupełnie inaczej.

– Z uwagi na zmienność lokalizacji patologicznego „obwodu elektrycznego” u pacjentów z atypowym trzepotaniem przedsionków, taki zabieg może stanowić duże wyzwanie kliniczne. Najzwyczajniej w świecie ciężko jest „znaleźć” to miejsce – podkreśla dr Krzysztof Nowak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Dlatego właśnie wprowadzono do tych zabiegów obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, pozwalające na precyzyjne zbudowanie obrazu płynącego pobudzenia elektrycznego przez mięsień serca. Niestety samo zobrazowanie szlaku arytmii nie zawsze kończy się skuteczną ablacją z uwagi na ograniczenia metod termicznych uszkodzenia tkanek.

Kolejna mała rewolucja w polskiej kardiologii

W USK z wykorzystaniem nowoczesnej metody zoperowano pacjentkę, u której wcześniejsze ablacje w zakresie cieśni mitralnej były bezskuteczne. Jak wskazał dr Stanisław Tubek, operator z Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Kliniki Kardiologii USK we Wrocławiu, zastosowanie elektroporacji nawigowanej kompatybilnym systemem obrazowania elektroanatomicznego przyniosło spektakularne rezultaty.

System 3D umożliwił precyzyjne naprowadzenie cewnika ablacyjnego w miejsce odpowiedzialne za występowanie arytmii, z kolei elektroporacja umożliwiła jego skuteczne zniszczenie – wyjaśnił specjalista.

Zabieg po raz pierwszy przeprowadzono pod koniec listopada 2023 r. Teraz, dzięki zespołowi pracowni, któremu udało się połączyć oba systemy, lekarze zyskali nowe narzędzie w walce z zaburzeniami rytmu serca. Zdaniem ekspertów to kolejna mała rewolucja w polskiej kardiologii, gdzie skuteczność elektroporacji i precyzja trójwymiarowego obrazowania serca współpracują dla dobra pacjentów z atypowymi arytmiami przedsionkowymi.

Źródło: umw.edu.pl

Idź do oryginalnego materiału