Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Opis zmian opublikowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jedna z nich zakłada objęcie podstawową stawką podatku VAT wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) do palenia lub do wdychania bez spalania.
– w tej chwili konopie siewne (w tym susz) klasyfikowane w pozycji Nomenklatury scalonej CN 1211 są opodatkowane stawką VAT w wysokości 8% na podstawie poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8% do 23% – czytamy w uzasadnieniu zmiany.
- Czytaj również: Sativa i Indica – czym się różnią 2 najpopularniejsze typy?
Eksperci zastanawiają się czy zmiana ta obejmie także konopie stosowane w celach medycznych. Te są bowiem w tej chwili objęte stawką VAT 8%. Stało się to jednak po długich bojach firm, które kilka lat temu jako pierwsze wprowadzały konopie medyczne na nasz rynek.
VAT na konopie medyczne – 23% czy 8%?
Jeszcze w kwietniu 2019 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, w której za nieprawidłowe uznał objęcie surowca farmaceutycznego w postaci ziela konopi stawką VAT w wysokości 8%. Również GUS zaliczył medyczną marihuanę do substancji farmaceutycznych, co skutkowało nałożeniem na nią podatku 23%. Spółka nie zgodziła się z tą decyzją i złożyła skargę na interpretację KIS do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. W 2019 roku zapadł wyrok, w którym sąd podtrzymał interpretację KIS.
- Czytaj również: Lecznicze konopie przez cały czas drogie – VAT się nie zmieni
Dopiero w 2020 roku firma Aurora – jeden z dystrybutorów medycznej marihuany w Polsce – uzyskał wiążącą informację stawkową w sprawie możliwości sprzedaży hurtowej suszu konopi w stawce VAT 8%. To uporządkowało sytuację na rynku i pozwoliło na obniżenie cen dla pacjentów. Ujednoliciło to też podejście aptek do sprzedaży medycznej marihuany. Do tej pory bowiem apteki kupowały surowiec w hurtowniach w stawce VAT 23%, a sprzedawały ze stawką 8%. Taką bowiem objęte są leki recepturowe wykonywane w aptekach.
- Czytaj również: Medyczna marihuana będzie tańsza? Firma ma zgodę na niższy VAT…
Jeśli Ministerstwo Finansów zdecyduje o podwyższeniu stawki VAT na konopie siewne do 23%, podwyżka może objąć też marihuanę medyczną. To z kolei oznacza powrót do wyższych cen i zamieszania w aptekach.
©MGR.FARM