Właściwości niacynamidu
Niacynamid jest amidem witaminy B3. Literatura opisuje jego działanie jako przeciwświądowe, przeciwdrobnoustrojowe, wazoaktywne, fotoochronne, sebostatyczne i rozjaśniające w zależności od stężenia substancji. Niacynamid jest substancją dobrze tolerowaną i bezpieczną, która ma zastosowanie w kosmetykach.
Efekty biologiczne niacynamidu o znaczeniu dermatologicznym
Niacynamid zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych poprzez wpływ na metabolizm tlenku azotu i syntezę prostaglandyn1. Z kolei przeciwzapalny charakter zawdzięcza adekwatnościom hamującym chemotaksję leukocytów, uwalnianie enzymów lizosomalnych oraz transformację limfocytów2. Literatura naukowa wskazuje również na przeciwświądowe działanie niacynamidu, które ma charakter barierowo-protekcyjny3. Niacynamid bierze udział w biosyntezie ceramidów w keratynocytach poprzez aktywację ekspresji mRNA palmitoiltranferazy serynowej, czyli kluczowego enzymu dla syntezy sfingolipidów. W rezultacie zwiększa szybkość syntezy ceramidów, wpływając na efekt barierowy. Jest on również silnym inhibitorem cAMP-fosfodiesterazy, stabilizuje mastocyty i tym samym zmniejsza uwalnianie histymastocytów, zmniejszając uwalnianie histaminy.
Warto wspomnieć o efekcie fotoochronnym opierającym się na zarówno na hamowaniu karcynogenezy, jak i ochronie przed immunosupresją wywołaną promieniowaniem UV4. Dzięki tym adekwatnościom skóra zyskuje dodatkową ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Liftactiv Specialist B3 Serum redukuje przebarwienia i zmarszczki
Jednym z produktów zawierających niacynamid i rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging jest Liftactiv Specialist B3 Serum. Jak pokazały badania kliniczne, jego stosowanie przez 8 tygodni (dwa razy dziennie) redukuje przebarwienia od 29% do aż 71%5. W 2020 roku był to produkt numer 1 w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej w aptekach w Polsce pod względem sprzedaży6. W jego skład wchodzą: 5% niacynamid (B3), kwas glikolowy, hebes, witamina CG, bio-peptyd i woda wulkaniczna VICHY.
Fotoprotekcja skóry, czyli filtry przeciwsłoneczne w praktyce
Filtry przeciwsłoneczne są składnikami produktów chroniących przed oparzeniami słonecznymi, przedwczesnym starzeniem się skóry, przebarwieniami, a także rakiem skóry (np. czerniakiem, na którego w Polsce zapada rocznie między 2500 a 3000 osób)7. Kosmetyki fotoochronne zwykle zawierają kombinację filtrów UVA i UVB. Międzynarodowym oznaczeniem wysokości ochrony przed UVB jest SPF. Zgodnie z wytycznymi unijnymi wyróżnia się 4 stopnie, przy czym najwyższym dla kosmetyków fotoochronnych jest SPF 50+. Z kolei ochronę przed promieniowaniem UVA (docierającym do tkanek głębokich skóry) oznacza się wskazując wysokość UVA PF. Według zaleceń Komisji Europejskiej, jej wysokość powinna stanowić co najmniej 1/3 wartości SPF kosmetyku8. Wskaźnik PA oznacza poziom ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA, określany dzięki plusów. Im jest ich więcej, tym wyższy poziom ochrony. Najwyższa wartość kosmetyków z oznaczeniem PA++++ oznacza bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Produkty ze wskaźnikiem PA chronią skórę przed przebarwieniami, utratą elastyczności i nawilżenia, a także przed wystąpieniem zmian nowotworowych
Capital Soleil UV-Age Daily – kosmetyk, który chroni skórę
Ze względu na rosnącą świadomość konsumentek, branża kosmetyczna proponuje praktyczne rozwiązania, m.in. kosmetyki do makijażu, które pozwalają na zapewnienie komfortu estetycznego, a równocześnie chronią przed szkodliwym promieniowaniem. Jednym z takich produktów jest fluid przeciwko starzeniu się skóry marki Vichy – Capital Soleil UV-Age Daily o wartości SPF 50+, UVA PF 46 oraz PA++++. Badania kliniczne nad produktem wskazują na zmniejszenie widoczności przebarwień o 27% po dwóch miesiącach stosowania produktu i poprawę elastyczności skóry o 6%9. Dodatkowym benefitem jest technologia Netlock, która zapewnia jednolite krycie i trwałą ochronę, dzięki rozproszeniu filtrów UV w kroplach emulsji. Produkt zyskuje na atrakcyjności, dzięki praktycznemu zastosowaniu i jednoczesnym poczuciu dbałości o zdrowie skóry.
Piśmiennictwo:
1Otsuka A, Hanafusa T, Miyagawa J, Kono N, Tarui S: Nicotinamide and 3-aminobenzamide reduce interferon-gamma-induced class Ii MHC (HLA-DR and -DP) molecule expression on cultured human endothelial cells and fibroblasts. Immunopharmacol mmunotoxicol 1991; 13: 263–280.
2Fivenson DP: The mechanisms of action of nicotinamide and zinc in inflammatory skin disease. Cutis 2006; 77: 5–10.
3Tanno O, Ota Y, Kitamura N, Katsube T, Inoue S: Nicotinamide increases biosynthesis of ceramides as well as other stratum corneum lipids to improve the epidermal permeability barrier. Br J Dermatol 2000; 143: 524–531.
4Niacinamide – Mechanisms of Action and Its Topical Use in Dermatology, Johannes Wohlrab, Daniela Kreft.
5Ocena kliniczna, 44 kobiety po 2 miesiącach stosowania, średni rezultat dla intensywności przebarwień: -29%, średni rezultat dla 33% badanych kobiet: -71%.
6 IQVIA Pharmatrend oraz IQVIA e-Pharmacy Tracker – 2018, 2019, YTD 10/2020 pod względem wartości sprzedaży.
7Raport: „Leczenie czerniaka w Polsce. Krok od standardów terapeutycznych”, HealthQuest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k., styczeń 2020 r.
8 „Zalecenia Komisji z 22 września 2006 r. w sprawie skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej i odnoszących się do nich oświadczeń (notyfikowana jako dokument nr C(2006) 4089) (Tekst mający znaczenie dla EOG) (2006/647/WE)”, Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 265/39, 26.09.2006 r.
9 Badanie obrazowe in vivo w grupie 45 kobiet. Pomiar wykonany przed i po 56 dniach codziennej aplikacji produktu.