W sieci można znaleźć pełno nietypowych rozwiązań, które mają za zadanie wspomóc nasze zdrowie, samopoczucie czy zadbać o higienę. Źródłem różnych inspiracji jest TikTok, który każdego dnia zyskuje rzesze nowych użytkowników i zwolenników. O ile wiele zawartych w serwisie porad zasługuje na uwagę i uznanie, są też takie, których zdaniem ekspertów powinniśmy unikać. Jak to się ma do wlewania wody utlenionej do uszy, aby usunąć zalegającą w nich woskowinę? Czy takie rozwiązanie ma sens i czy jest bezpieczne?
Jak uporać się z zalegającą w uszach woskowiną?
Pomimo tego, iż większość ludzi czyści uszy bawełnianymi wacikami, społeczność medyczna jasno daje do zrozumienia, iż nie jest to dobry pomysł. Tłumaczy to tym, iż „patyczek” może przebić błonę bębenkową lub wepchnąć woskowinę głębiej do kanału słuchowego.
Jak więc bezpiecznie uporać się z przysłowiowym „miodem w uszach”, skoro waciki się do tego nie nadają? Odpowiedź dla wielu ludzi jest jednym wielkim znakiem zapytania. To prawdopodobnie jeden z powodów, dla których pewna TikTokerka postanowiła podzielić się swoim rozwiązaniem, które błyskawicznie zyskało rzeszę zwolenników i… 2,1 miliona polubień pod opublikowanym nagraniem!
Ayisha Friedman-Negrín (@ayishafrita) jest autorką nagrania, na którym zademonstrowała (jak sama uważa), „jak prawidłowo czyścić uszy”. Na nagranie widzimy, jak Ayisha kładzie głowę na ręczniku, po czy wlewa do ucha kilka kropel wody utlenionej i czeka.
Czuje jak bulgocze mi w uchu. Zasadniczo jest to po prostu oddzielenie całej woskowiny. Po wszystkim przekręcę głowę, a cała woskowina wypłynie – mówi na nagraniu Friedman-Negrín
Jak powiedziała, tak zrobiła. Przed wypłynięciem woskowiny, zakryła „zalane” ucho ręcznikiem, obróciła głowę i pozwoliła spłynąć woskowinie.
@ayishafritaLmao it doesn’t burn I just kept saying sizzling I mean bubbling #health #earwax #sinus #tipCo na to internauci? Wiele osób nie było przekonanych co do rozwiązania Ayishy i wolało się upewnić, czy aby na pewno jest to bezpieczne.
Mam mieszane uczucia na ten temat – pisze jeden z nich
Będę potrzebował lekarza, który potwierdzi mi skuteczność i bezpieczeństwo ten metody, zanim sam się na nią zdecyduję – dodał kolejny
Jaka jest prawda?
Czy wlewanie wody utlenionej do uszu w celu ich oczyszczenia jest bezpieczne?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Nadtlenek wodoru może podrażniać wnętrze kanału słuchowego i błonę bębenkową, dlatego zalecałbym rozcieńczenie wody utlenionej… Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, takie jak infekcja, ból ucha lub perforację błony bębenkowej, nie powinieneś tego robić. Możesz w ten sposób pogorszyć swoją swój stan zdorwia – mówi dr Scott B. Shapiro z Robert Wood Johnson Medical School
Masz zdrowe uszy i chcesz spróbować oczyścić uszy dzięki wody utlenionej? Dr John Dobrowski, laryngolog w firmie Mass Eye and Ear oraz wykładowca otolaryngologii w Harvard Medical School, sugeruje przygotowanie mieszanki, składającej się w połowie z wody utlenionej i połowy zwykłej wody. Mieszankę dzięki zakraplacza należy wlać do ucha i pozostawić w nim na około 10 sekund. Po tym czasie należy odwrócić głowę i wypłynąć woskowinie. Należy również pamiętać, aby po wszystkim dokładnie osuszyć zakroplone w ten sposób uszy.
Wilgotne środowisko może potencjalnie prowadzić do otomykozy lub infekcji grzybiczych w przewodzie słuchowym – dodaje ekspert
Jeśli rzadko (lub nigdy) czyścisz uszy, jest to całkowicie w porządku
Większość ludzi nie musi czyścić uszu– powiedział dr Scott B. Shapiro, specjalista laryngolog Robert Wood Johnson, który wskazał, iż woskowina jest w naszych uszach z jakiegoś powodu
Woskowina, czyli woskowata substancja wydzielana w przewodzie słuchowym zewnętrznym, odgrywa istotną rolę w oczyszczaniu i nawilżaniu przewodu słuchowego zewnętrznego, a także zapewnia ochronę przed niektórymi bakteriami, grzybami i owadami. Ponadto w przypadku większości ludzi woskowina z czasem (kiedy będzie jej nadmiar) wycieknie z ucha lub zostanie wypłukana pod prysznicem – uszy zasadniczo oczyszczają się samoistnie. jeżeli nie masz problemów ze słuchem lub woskowina Ci nie przeszkadza, dr Shapiro mówi, iż tak naprawdę nie ma potrzeby czyszczenia uszu.
Ludzie przesadzają, kiedy mówią, iż uszy koniecznie trzeba czyścić
Jeśli czujesz, iż musisz regularnie czyścić uszy, dr Dobrowski sugeruje wizytę u otolaryngologa, czyli specjalisty, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi.
Otolaryngolog może zajrzeć do ucha i przepisać odpowiedni balsam, krople lub olej steroidowy, aby zminimalizować tworzenie się strupów i łuszczenia się. To objawy, które mogą występować w uchu pacjenta. Uszy są bardzo wrażliwe i im więcej przy nich robisz, np. czyścisz je nadmiernie w domu, tym więcej problemów możesz z nimi mieć