Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikował zakaz wyrzucania do zwykłych śmieci (i to również zmieszanych) środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu, które bywają wykorzystywane przeciwko szkodnikom, głównie gryzoniom. Tak zwane fumiganty (czyli preparaty stosowane w postaci dymu, pary lub gazu) są niezwykle niebezpieczne, a z ich otwartych bądź rozszczelnionych opakowań może wydobywać się fosforowodór. Co za tym idzie, może spowodować poważne zatrucie, a choćby śmierć osób, które zetkną się z tymi substancjami. Tak stało się z trojgiem dzieci, których bliscy użyli tych substancji do pozbycia się gryzoni.
REKLAMA
Zobacz wideo Czego nie może jeść dziecko w pierwszym roku życia?
Fumiganty są niezwykle niebezpieczne. Doszło do serii zatruć u dzieci
Jak podaje serwis Portal ABC Zdrowie.pl, w październiku tego roku w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) trzylatka zmarła po tym, jak zatruła się oparami środka przeciw myszom. Z kolei w Lublinie i Olsztynie doszło do dwóch podobnych (acz niezależnych od siebie) wypadków, które skończyły się zgonem dwojga dwuletnich chłopców. Z kolei w okolicach Płońska (woj. mazowieckie) oparami fosforowodoru zatruły się dziewięcioletnie bliźnięta. Ich ojciec użył fumigantów do pozbycia się nornic. Dzieci w ciężkim stanie trafiły do szpitala. Dlatego Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zdecydował się ostrzec przed kupowaniem takich substancji i wyrzucaniem opakowań do zwykłych kontenerów na śmieci.
Te substancje muszą zostać zutylizowane. W specjalnych punktach zbiórki odpadów
Fumiganty oraz podobne do nich substancje powinny być używane tylko przez osoby, które wcześniej przeszły odpowiednie szkolenie z zakresu środków ochrony roślin. Co więcej, opakowania po takich preparatach muszą być utylizowane w punktach zbiórki odpadów niebezpiecznych. Adresy takich miejsc można znaleźć w placówkach wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa (adresy dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspektoraty) lub jednostkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
Zaleca się również, aby osoby, które dokonały zakupu środków ochrony roślin do fumigacji bez stosownych uprawnień, ewentualnie skontaktowały się niezwłocznie z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu, w celu ustalania bezpiecznego postępowania z tymi produktami
- podały władze w opublikowanym komunikacie ostrzegającym przed fumigantami.