Władze kongijskie zatwierdzają szczepionki mpox w celu opanowania epidemii

biotworzywa.com.pl 2 dni temu

Autor: Jennifer Rigby

LONDYN (Reuters) – Urzędnicy Demokratycznej Republiki Konga zatwierdzili stosowanie dwóch szczepionek przeciwko mpoksowi.

Od początku ubiegłego roku w Kongu odnotowano 20 000 przypadków i ponad 1000 zgonów, głównie wśród dzieci.

Choroba jest infekcją wirusową rozprzestrzeniającą się poprzez bliski kontakt, powodującą objawy przypominające gorączkę i owrzodzenia wypełnione ropą. Większość przypadków jest łagodna, ale może zabić.

W tym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i naukowcy ostrzegli przed rozprzestrzenianiem się nowego, bardziej śmiercionośnego szczepu w południowej prowincji Kivu w Kongo.

Zgodnie z dokumentami i źródłami zaangażowanymi w ten proces, organ regulacyjny wydał zezwolenie na stosowanie w sytuacjach awaryjnych zarówno shota firmy Bawarski Nordic, Ginnios, jak i LC16, wyprodukowanych przez KM Biologics.

W Kongo, jednym z najbiedniejszych państw świata, pierwszy przypadek mpaxu u ludzi odnotowano w 1970 r., jednak nie ma dostępnych szczepionek ani metod leczenia tej choroby poza badaniami klinicznymi.

Obydwa zestawy stały się szeroko dostępne w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych w 2022 r., kiedy mniej groźny szczep rozprzestrzenił się na całym świecie.

W przypadku niedawnej epidemii w Kongo reakcję utrudniały krajowe i międzynarodowe bariery regulacyjne, brak funduszy, konkurencyjne ogniska chorób i piętno.

Sania Nishtar, dyrektor naczelna Kavi Vaccine Alliance, powiedziała w zeszłym tygodniu agencji Reuters, iż jest gotowa skorzystać z protokołów obowiązujących w czasach pandemii Covid-19 w celu przekazywania szczepionek z USA i Japonii po uzyskaniu zgody. Rzecznik Bayernu Nordic potwierdził w środę zgodę w Kongo.

Chociaż władze kongijskie zatwierdziły szczepionki, Kavi, która finansuje zakup szczepionek dla państw o niskich dochodach, nie może zostać zakupiona bez „wstępnej kwalifikacji” przez Światową Organizację Zdrowia. Zgoda.

W przypadku braku zgody Kavi polega na szczepionkach od dawców.

Rzecznik WHO powiedział, iż agencja współpracuje z producentami szczepionek nad procesem zatwierdzania. Nalegał, aby kraje kontynuowały stosowanie własnych zezwoleń, a także dostarczały WHO więcej danych w celu przyspieszenia procesu.

Inne wyzwania stojące przed epidemią w Kongu obejmują piętno wokół choroby, które rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt, w tym kontakt seksualny.

Jak powiedział Reutersowi Chris Cassida, który kieruje operacjami mpox na poziomie krajowym w Kongo, problemem są także fundusze.

Powiedział, iż na pomoc najbardziej zagrożonym prowincjom potrzebne są 84 miliony dolarów, ale zebrano tylko 8 milionów dolarów.

(Raport: Jennifer Rigby i Sonia Rowley; redakcja: Barbara Lewis)

Idź do oryginalnego materiału