Witamina B12 – jaka jest najlepsza? Na co pomaga witamina B12?

swiatsupli.pl 6 miesięcy temu

Witamina B12 która zwana również kobalaminą ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Wpływa na funkcjonowanie niemal całego naszego ciała. Niedobór kobalaminy może być dla nas tragiczny w skutkach, a mimo to, wciąż wiele ludzi choćby nie wie, za co odpowiada witamina B12. Na szczęście wraz z upływem lat, znacznie zwiększa się nasza świadomość w zakresie zdrowia, w tym również witamin. Zaczynamy dokładnie zwracać uwagę na to, co jemy oraz jakie wartości odżywcze dzięki temu dostarczamy. Chcemy żyć zdrowo, przez co coraz częściej poszukujemy informacji o witaminach, czy minerałach, niezbędnych nam do życia.

Gdzie występuje witamina B12?

Popularnymi źródłami B12 witaminy, są ryby, podroby, skorupiaki, produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mleko, sery i jajka. Musisz wiedzieć, iż naturalna forma witaminy B12 jest jej najlepszym źródłem. Duża dawka witaminy B12 znajduje się również w warzywach poddanych procesowi fermentacji, ponieważ zawierają bakterie fermentacyjne.

Ze względu na znaczną przewagę produktów odzwierzęcych w źródłach witaminy B12, które posiadają kobalaminę, osoby na diecie roślinnej, szczególnie wegańskiej, mogą mieć problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości tej witaminy. Dieta ta bowiem wyklucza nie tylko samo mięso, ale także jajka, czy mleko. Warto w tym przypadku stosować różne formy witaminy B12, żebyś nie musiał cierpieć z powodu jej niedoboru. Co ciekawe, najnowsze badania dowodzą jednak, iż poza uzupełnianiem jej preparatami witaminowymi, dodatkowym źródłem jej pozyskiwania może być owoc rokitnika bądź płyn gorczycy czarnej. Jednak mimo obecności w nich B12 należy pamiętać, iż jest niewielka szansa na pokrycie nimi całego dziennego zapotrzebowania.

W jaki sposób jeszcze możemy dostarczyć witaminę B12? Występuje ona również w żywności wzbogacanej o tę witaminę. Może być ona dodawana do żywności jako cyjanokobalamina, lub hydroksykobalamina, w dawce nieprzekraczającej połowy dziennego zapotrzebowania. Najczęściej wzbogaca się o nią jogurty, słodycze, soki oraz płatki śniadaniowe.

Witamina B12 – właściwości, na co pomaga?

Witamina B12 ma wiele przydatnych dla naszego organizmu adekwatności. Pierwszym z nich jest synteza DNA oraz RNA, bierze ona udział w procesie metabolicznym puryny oraz piramidy, dzięki czemu zapewnia stabilność genową człowieka. Kolejną jej funkcją jest branie udziału w przemianach metabolicznych węglowodanów i tłuszczów. Zapewnia też prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz poprawia przemianę kwasu foliowego w aktywnie biologiczną formę tetrydihydrofolianu.

Pełni również ważne funkcje w krwi. Witamina B12 odpowiada za wytwarzanie półproduktów, które następnie biorą udział w powstawaniu komórek krwi w układzie krwiotwórczym. Sprawia to, iż często niedobór kobalaminy skutkuje anemią oraz znacznym osłabieniem organizmu. Jej odpowiedni poziom warunkuje również prawidłowy proces syntezy czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Zagłębiając się w to, na co oddziałuje obecność witaminy B12, z łatwością można stwierdzić, iż jest ona dla nas nie tylko przydatna, ale i niezbędna. Dlatego najważniejsze jest dbanie o prawidłowy poziom witaminy B12.

Norma występowania

Do stwierdzenia, jaki poziom witaminy B12 jest obecny w naszym organizmie, niezbędne jest wykonanie na czczo badania krwi. Bez większych trudności możemy uzyskać skierowanie na jej wykonanie. Możliwe jest również pobranie krwi w celu uzyskania informacji o jej poziomie, prywatnie za niewielki koszt, skalujący od 20 do 30 złotych. Prawidłowa jej wartość wynosi: 148-740 pmol/l (200-1000 ng/l).

Niedobór witaminy B12 – Czy taki straszny i jak sobie z nim poradzić?

Kogo może dotyczyć niedobór witaminy B12?

Pierwszą grupą osób szczególnie narażoną na niedobór witaminy B12 są wegetarianie oraz weganie. Tak, jak wcześniej zostało to wspomniane, głównym źródłem występowania witaminy B12 są mięso i ryby, oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, których osoby będące na tej diecie nie spożywają. Niedobór może być również związany z nieprawidłowym wchłanianiem jej z pokarmów w odcinku jelitowym, ponieważ przyswajalność witaminy B12 nie jest rzeczą zero-jedynkową i wpływają na nią różne czynniki. Ale do tego jeszcze wrócimy. Niedobór witaminy B12 może być bardzo negatywny w skutkach i prowadzić do wystąpienia anemii złośliwej.

Predysponowane do nieodpowiedniego poziomu witaminy B12 we krwi są osoby: będące po resekcji żołądka lub jelit, chorujące na: wrzody, chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz Whiplle’a, zgagę, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, zespół Zollingera-Ellisona. Narażone są również osoby ze schorzeniami jelita krętego, a także zażywające: metforminę oraz blokery wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Objawy i skutki niedoboru witaminy B12

Najczęstszymi objawami niewystarczającej ilości B12, w naszym organizmie mogą być:

  • Owrzodzenia kącików ust.
  • Rozwój chorób układu krążenia.
  • Zaburzenia działania układu nerwowego, między innymi osłabienie narządu wzroku, uczucie mrowienia rąk, czy wrażenie przechodzącego prądu wzdłuż kręgosłupa.
  • Zmiany o charakterze zwyrodnieniowym błony śluzowej żołądka.
  • Zaburzenia wchłaniania składników odżywczych przez błonę śluzową żołądka.
  • Zaburzenia układu krwionośnego, skutkujące wystąpieniem anemii złośliwej, bądź megaloblastycznej.
  • Ciągłe osłabienie, zmęczenie, utraty przytomności oraz zawroty i bóle głowy.
  • Ciągłe problemy z koncentracją, przyswajaniem wiedzy oraz skupieniem.
  • Problemy przypominające zaburzenia psychiczne, między innymi: zaburzenia pamięci, zmiany w zachowaniu, depresje, lęki, ciągły niepokój, czy otępienie.

Niedobór witaminy B12 może powodować zaburzenia wielu z naszych najważniejszych układów w organizmie, dlatego musimy dbać o jej odpowiednią podaż. Każda postać witaminy B12 będzie dla nas pomocna, dlatego w razie konieczności musisz zacząć przyjmować preparaty z witaminą B12.

Jak poradzić sobie z niedoborem kobalaminy?

Przepis na to jest dosyć prosty. Musisz zadbać o wchłanianie witaminy B12, ponieważ sama dieta zawierająca witaminę B12 może nie wystarczyć. Zacznijmy od tego, co może ci przeszkadzać we wchłanianiu kobalaminy. Są to przede wszystkim czynniki, takie jak:

  • Nadmierne spożywanie alkoholu.
  • Palenie tytoniu.
  • Choroby jelit, oraz operacje żołądka i jelit.
  • Wiek (Im jesteś starszy, tym trudniej jest ci wchłaniać kobalaminę).

Natomiast o ile chodzi o sam fakt, skąd pozyskać tę witaminę, to jest to tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, dieta bogata w witaminę B12, oraz dodatkowo suplementacja witaminy B12.

Nadmiar B12 – Czy jest możliwy?

Witamina B12, ze względu na rozpuszczalność w wodzie, jest praktycznie niemożliwa do przedawkowania. Ale o ile mimo wszystko jakimś cudem by ci się to udało zrobić, to bez obaw, nic ci nie będzie. Spożyty nadmiar kobalaminy zostaje wydalony wraz z moczem lub z potem na zewnątrz organizmu, w płynnej postaci.

Dawkowanie witaminy B12 i jej przyswajalność

W aptekach dostępne są dawki skalujące od 10 do 1000 µg. Mimo tak szerokiej skali, najczęściej, jednak profilaktyczna dawka wynosi od 100 do 250 µg. Aby rozpocząć suplementację, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który po zleceniu badania krwi, oceni czy jest ona konieczna. Wówczas, gdy poziom jej występowania jest dramatycznie niski, możliwe jest podanie jej domięśniowo, aby w szybkim tempie wyrównać ją do zalecanego poziomu.

Jeżeli mamy skłonności do niedoboru witaminy B12, najlepiej wykonywać okresowe badanie krwi w odstępach dwu bądź trzymiesięcznych. Jest to również konieczne podczas wychodzenia z niedoboru, w celu obserwowania efektów i skuteczności leczenia. Można wtedy też zmniejszyć dawkowanie witaminy B12, ale wszystko to trzeba robić pod okiem lekarza.

Dzienne zapotrzebowanie

Zalecane ilości jej przyjmowania różnią się, w uzależnieniu od czynników. W ciągu dnia osoba dorosła powinna zażywać około 2,4 µg witaminy B12. Kobieta w ciąży będzie, jednak potrzebować jej już ok. 4,5 µg, zaś osoby chore na niedokrwistość złośliwą potrzebują dziennie od 4 do choćby 20 µg. Ilość B12 przyjmowana przez dzieci jest zależna od ich wieku. W przedziale od 7 do 11 miesięcy dawka powinna wynosić do 1,5 µg na dzień. Wraz z rozwojem dziecka wzrasta również jego zapotrzebowanie na tę witaminę. Nastolatki w wieku 15-17 lat powinny już przyjmować dawkę, taką samą jak osoby dorosłe, czyli 2,4 µg.

Kobalamina jest wchłaniana w zaledwie jednym procencie z zażywanej dawki, a następnie magazynowana w wątrobie. Co warto wiedzieć, objawy jej niedoboru mogą pojawić się choćby po kilku latach niewystarczającego jej spożywania, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy poziom witaminy B12 w naszym organizmie.

Która forma witaminy B12 jest najlepsza? Cyjanokobalamina vs metylokobalamina — która lepsza?

Najlepsza dla naszego organizmu jest metylokobalamina, będąca najlepszą biologicznie aktywną jej formą w naszym ciele. Jednocześnie współdziała z kwasem foliowym, podczas cyklu metylacji. To właśnie ona odpowiada za większość korzyści płynących z przyjmowania witaminy B12. Oprócz niej B12 występuje w innej bardzo znanej formie, jaką jest cyjanokobalamina.

Zarówno metylokobalamina, jak i cyjanokobalamina jest dostępna w formie suplementów diety i leków, jednak są między nimi pewne różnice, takie jak to, która z nich to aktywna forma witaminy B12 (bezpośrednio wykorzystywana przez organizm), a jest nią metylokobalamina. Cyjanokobalamina jest również trudniej wchłania przez organizm i zwykle stosowana w profilaktyce i leczeniu niedoboru witaminy B12, podczas gdy metylokobalamina jest najczęściej stosowana w leczeniu schorzeń neurologicznych.

Ile kosztuje kobalamina?

Mimo iż witamina B12 jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, to jej suplementacja dzięki preparatów medycznych nie jest wcale kosztowna. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Można ją zakupić zarówno w formie w tabletach do połykania, jak i musujących oraz formie płynnej, a choćby aerozolu. Witamina B12 w tabletkach jest jednak najczęściej wybieraną opcją. Dzięki bogatej ofercie rynkowej każdy dostosuje cenę oraz formę przyjmowania do własnych potrzeb i preferencji.

Warto również wspomnieć, że metylokobalamina jest zwykle droższa niż cyjanokobalamina.

Tabletki z B12 mogą być dobrym uzupełnieniem diety. Do lepszego jej przyswajania zaleca się dbać również o prawidłową zawartość wapnia oraz kwasu foliowego w organizmie.W świetle dostępnych informacji, najważniejsze jest świadome podejście do suplementacji witaminą B12. Niezależnie od wybranej formy, ważne jest, aby dbać o regularność spożycia tej witaminy, ponieważ jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zdrowa dieta bogata w źródła naturalne witaminy B12, takie jak mięso, ryby, nabiał oraz jaja, może również w znaczący sposób przyczynić się do utrzymania odpowiednich poziomów tej ważnej substancji.

Najlepsze suplementy z witaminą B12

Jeśli zastanawiasz się, która witamina B12 będzie dla ciebie najlepszym wyborem, to podrzucamy ci 3 najlepsze opcje, które powinny Cię zainteresować!

Witaminy B MyVita 30ml

Świetny produkt, który poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, dodaje siły, poprawia samopoczucie, oraz wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację. Warto zwrócić uwagę na kobalaminę firmy MyVita, ponieważ jest ona w formie płynnej, dzięki czemu jest świetną alternatywą dla osób, które mają trudności z połykaniem tabletek.

Zalecamy dawkowanie B12 MyVita w ilości 4 kropel dziennie, bezpośrednio do jamy ustnej.

MyVita Witamina B12 30ml to suplement prozdrowotny zawierający w sobie witaminę B12 w celu uzupełnienia niedoboru w organizmie.

Witaminy B Olimp B-12 Max 60tab

Jeżeli zależy ci na tym, żeby skutecznie pozbyć się zmęczenia, zadbać o funkcjonowanie całego organizmu i mieć przy tym dużo pozytywnej energii, to suplement diety witamina B12 od Olimpu będzie dla ciebie świetnym wyborem. Zrównoważona dawka zamknięta w małej tabletce będzie idealna dla wszystkich, kto nie ma problemów z połykaniem leków.

Odpowiednia dawka witaminy B12, jaką zaleca producent, to 1 tabletka dziennie po posiłku. Wybierając ten konkretny produkt zrobisz sobie zapas kobalaminy na bardzo długo.

Olimp B12 Max 60tab – innowacyjny produkt zawierający najczystszej postaci witaminę B12 w świetnie przyswajalnej formie – cyjanokobalaminy. Witamina B-12 jest najistotniejsza witaminą z grupy B, odpowiada głównie za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w przypadku niedoborów tego związku dochodzi do spowolnienia przesyłania impulsów nerwowych co ma swoje odbicie w gorszym zapamiętywaniu oraz gorszej koncentracji.

Witaminy B Ostrovit Vitamin B Complex 90tab

Na koniec chcemy dać ci możliwość skorzystania z całego pakietu witamin B. Witamina B complex dostarcza wielu witamin z grupy B (konkretnie B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i nasze B12). o ile więc chcesz holistycznie uzupełnić niedobory witamin z grupy B, to produkt Ostrovitu będzie w tym najskuteczniejszy.

Już 1 porcja (1 tabletka) spożyta podczas jednego z głwnych posiłków, to solidna dawka witaminy B12. Warto wspomnieć, iż Ostrovit Vitamin B Complex został dodatkowo wzbogacony o witaminę C i E.

OstroVit Vitamin B Complex to suplement diety będący źródłem witamin z grupy B wzbogacony o witaminę C oraz E. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne w głównym stopniu za wsparcie w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Jeśli szukasz dla siebie dobrego źródła witaminy B12, to zdecydowanie musisz udać się do salonu Świata Supli, który znajduje się w Białymstoku, przy ulicy Stołecznej. jeżeli jednak masz do nas troche daleko, to bez obaw, mamy również sklep internetowy, który bardzo gwałtownie zrealizuje twoje zamówienie!

Idź do oryginalnego materiału