Wirus jelitówki atakuje w wadowickim. Można się łatwo zarazić

wadowice24.pl 1 tydzień temu

Wirus grypy jelitowej atakuje w wadowickim. W styczniu lekarze zaobserwowali zwiększoną liczbę przypadków, szczególnie u chorych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także osób starszych.

W Wadowicach i Andrychowie znów rozhulał się wirus grypy jelitowej. Lekarze zauważyli wzrost liczby zachorowań na tzw. jelitówkę wśród szczególnie wśród dzieci, ale także wśród osób starszych.

Objawy choroby, czyli bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz ogólne osłabienie utrzymuje się do trzech dni. W tym czasie trzeba uważać, by nie doszło do odwodnienia organizmu.

Mamy ostatnio trochę więcej infekcji wirusowych, jelitowych. Zakażenia wirusem szczególnie niebezpieczne są u małych dzieci, a także chorych, którzy leczą się przewlekłe na inne schorzenia - potwierdzono nam w czwartek przychodni przy ZZOZ w Wadowicach.

Zakażenie jelitowe spowodowane wirusami może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ podczas choroby pojawia się u nich niechęć do przyjmowania płynów.

Trzeba na to szczególnie zwracać uwagę, bo te objawy występują bardzo szybko, a mogą prowadzić do odwodnienia organizmu - zaznacza lekarz z wadowickiej przychodni.

Pojawienie się tzw. jelitówki o tej porze roku to w wadowickim nie jest sygnałem do wszczynania alarmu epidemicznego. Fale zachorowań pojawiają się niemal co roku w styczniu i w lutym.

Grypę żołądkową, czyli ostre zakażenie układu pokarmowego, wywołują rotawirusy grupy A, norowirusy, sapowirusy oraz rzadziej astrowirusy i adenowirusy. U dorosłych wywołują też chorobę bakterie z rodzaju Campylobacter.

Zakazić można się bardzo prosto. Czy to przez kontakt z chorym, czy też korzystając z miejsc publicznych, gdzie występowanie wirusów może być bardziej intensywne. Zakażeniu sprzyja zmniejszona odporność populacji o tej porze roku.

Wirusy wnikają w błonę śluzową jelita i niszczą ją, wywołując tym samym bardzo przykre objawy. Infekcja może mieć różny przebieg, od lekkiej niestrawności, bólu brzucha i luźnych stolców, do ostrej biegunki, wymiotów i gorączki. Jelitówka jest zatem niebezpieczna dla niemowląt i osób starszych, u których gwałtownie dochodzi do odwodnienia organizmu i zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Idź do oryginalnego materiału