Wielu płaci za nie krocie. Te badania zrobisz w ramach NFZ. Są darmowe

g.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Wiele osób decyduje się na płatne pakiety badań, nie wiedząc, iż istnieje możliwość na zaoszczędzenie "paru groszy". Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatne programy profilaktyczne, dzięki którym można zadbać o swoje zdrowie nieodpłatnie. Jeden z nich już niebawem dobiega końca.
Pakiety badań w gabinetach prywatnych potrafią być wyjątkowo drogie i pochłaniać znaczną część naszego budżetu. Choć zdaniem wielu wyłącznie w ten sposób możemy mieć większą kontrolę nad własnym zdrowiem, warto jednak przyjrzeć się ofercie Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeszcze przez kilka najbliższych tygodni część ubezpieczonych może poddać się całej serii badań w ramach program "Profilaktyka 40 Plus".

REKLAMA







Zobacz wideo Mama Ginekolog o szpitalu w Meksyku. Paragon grozy



Narodowy Fundusz Zdrowia. "Profilaktyka 40 Plus": Do kiedy?
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, iż program umożliwiający wykonywanie darmowych badań przez osoby, które ukończyły 40. roku życia, już niebawem dobiega końca. Szanse na skorzystanie z programu "Profilaktyka 40 plus" mają wygasnąć wraz z 31 grudnia 2024 roku. W tym przypadku badania diagnostyczne dzielą się na trzy grupy: dla kobiet, mężczyzn oraz pakiet wspólny. Rozpoczęty w 2021 roku program skierowany w stronę osób mających 40 lat i co najciekawsze, wcale nie jest jednorazowy. Otóż udział w badaniach mogą wziąć osoby, które nie skorzystały z nich wcześniej, lub już na nich były, ale od tego czasu minęło przynajmniej 12 miesięcy. Istotne jest również to, iż ostateczny zakres badań zależny jest od odpowiedzi udzielonych w specjalnej ankiecie. Darmowy pakiet badań dla kobiet może obejmować takie pozycje, jak:

morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
stężenie glukozy we krwi,
próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
poziom kreatyniny we krwi,
badanie ogólne moczu,
poziom kwasu moczowego we krwi,
krew utajona w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT).

W zestawie dla mężczyzn można znaleźć natomiast:

morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,,
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
stężenie glukozy we krwi,
próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
poziom kreatyniny we krwi,
badanie ogólne moczu,
poziom kwasu moczowego we krwi,
krew utajona w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT),
PSA - antygen swoisty dla stercza całkowity.

Do tego dochodzą również pozycje z "pakietu wspólnego".

W ramach programu można m. in. wykonać badanie PSA umożliwiające wczesne wykrycie raka prostaty

- zachęca Narodowy Fundusz Zdrowia.








"Profilaktyka 40 Plus" rejestracja. Jak skorzystać z darmowych badań?
Na badania można zapisać się dzięki Internetowego Konta Pacjenta (IKP), a tym także poprzez aplikację Moje IKP. Po zalogowaniu należy wziąć udział w specjalnej ankiecie i odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Później wystarczy wybrać miejsce, w którym chcielibyśmy skorzystać z programu.

jeżeli chcesz ponownie wziąć udział w programie, nie musisz wypełniać ankiety. Automatycznie po roku od wykonania poprzedniego pakietu badań na twoim koncie IKP dostaniesz nowe e-skierowanie. Następnie wybierasz placówkę, robisz badania i odbierasz wyniki. Dokładnie w ten sam sposób, jak poprzednio

- zapewnia w komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia. Na badania zapisać się można również w tradycyjny sposób - poprzez wizytę w placówce POZ.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału