W Wielkopolsce od tego tygodnia pracę rozpoczęło aż osiem nowych placówek o charakterze psychologiczno-terapeutycznym. Wszystkie ośrodki finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia i działają w ramach opieki psychologicznej nad dziećmi i młodzieżą.
Pomoc blisko miejsca zamieszkania
Jak wyjaśnia rzeczniczka Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu, Marta Żbikowska-Cieśla, przychodnie powstały w ramach reformy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, która zakłada pomoc na trzech etapach referencji.
– Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zakłada, iż pacjenci pomoc znajdą blisko miejsca zamieszkania. Dlatego Fundusz ogłasza postępowania konkursowe dla poszczególnych powiatów – dodała Marta Żbikowska-Cieśla.
Nowe poradnie powstały w Poznaniu, Czerwonaku, Wrześni, Wągrowcu, Grodzisku Wielkopolskim, Międzychodzie i Pile, po to, aby młodzi pacjenci czuli się bezpiecznie. Świadomość, iż tak blisko swojego miejsca zamieszkania mogą uzyskać pomoc działa uspokajająco i zwiększa szansę na szczerą rozmowę.
– Nowe poradnie to miejsca powstałe w wyniku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada udzielanie pomocy na trzech poziomach referencyjnych. Pierwszy poziom stanowią poradnie, w których pomocy udzielają psychologowie, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci. jeżeli wsparcie to okaże się niewystarczające, pacjent zostaje skierowany do poradni specjalistycznej, gdzie zostaje objęty pomocą psychiatry. Tutaj też działają oddziały dzienne, w których pacjenci do 18. roku życia mogą korzystać z leczenia. Trzeci poziom to hospitalizacje w oddziałach psychiatrycznych – dodała rzeczniczka.
To nie koniec zmian
W Wielkopolsce działało 17 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.
– Idealnym rozwiązaniem byłaby co najmniej jedna poradnia psychologiczno-terapeutyczna w każdym powiecie, a tam, gdzie populacja jest największa, takich miejsc mogłoby powstać kilka. Na to jednak potrzeba chętnych, którzy zdecydują się prowadzić takie placówki – dodała Marta Żbikowska-Cieśla.
Ministerstwo Zdrowia zajmuje się reformą psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Resort kładzie największy nacisk na budowę nowych ośrodków, ponadto pacjenci będą mogli skorzystać z oferty tych placówek bez skierowania lekarskiego. II poziomem reformacji jest stworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, gdzie pacjent będzie mógł się zgłosić do lekarza psychiatrii, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki będą mogli skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. III poziom to stworzenie wysokospecjalistycznego całodobowego ośrodka opieki psychiatrycznej.
Na ten projekt zostanie przeznaczone 220 mln zł.
Źródło: gov.pl, portalsamorzadowy.pl