Większość 10-latków robi te rzeczy. Oto 7 zachowań, które zaburzają ich rozwój

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Przeciętny 10-latek ma swobodny dostęp do telefonu, komputera i internetu. fot. Janko Ferlič


Dzieci w wieku 10 lat przekraczają niepisaną granicę między byciem małym dzieckiem a nastolatkiem. Chcą już być traktowane bardziej dorośle, mają swoje zdanie w wielu kwestiach i jeszcze dobitniej sprawdzają granice postawione przez rodziców. Jest szereg rzeczy, na które nie powinno się jednak jeszcze pozwalać 10-latkowi. Wszystko ze względu na jego rozwój.


Dziecko w wieku 10 lat nie chce być już traktowane jak maluch, ale nie pozostało do końca nastolatkiem, któremu rodzice dają dużo większą swobodę.

Są rzeczy, na które nie powinno się pozwalać 10-letnim dzieciom: robi je co drugi chłopiec i dziewczynka, choć szkodzą ich rozwojowi.

Zastanów się, czy twoje dziecko powinno np. oglądać filmy z kategorią 13+ i samodzielnie decydować o tym, jakie treści będzie przyswajało w sieci.


10-latek: granica między maluchem a nastolatkiem


Wielu osobom wydaje się, iż dziś dzieci dorastają szybciej niż jeszcze 20-30 lat temu. Wszystko przez rozwój technologii, nieograniczony dostęp do wiedzy i szybszy rozwój całego świata. Bez względu na to, jak gwałtownie zmienia się społeczeństwo i jak świadomie staramy się traktować swoje dzieci, trzeba cały czas pamiętać, iż 10-letni chłopiec czy dziewczynka to przez cały czas dziecko.

Co prawda 10-latek zaczyna dorastać i wkracza powoli w nastoletni wiek, więc zaczyna sprawdzać postawione granice jeszcze bardziej niż dotychczas i kwestionować coraz więcej nakazów i zakazów. Trzeba jednak pamiętać, iż ze względu na szkodliwość dla jego rozwoju, 10-latek nie powinien:

1. Mieć nieograniczonego dostępu do telefonu, komputera i internetu


Dziecko w wieku 10 lat wydaje się już na tyle dojrzałe, iż często rodzice decydują się na danie mu telefonu z nieograniczonym dostępem do sieci. Służy on wtedy nie tylko do kontaktu z mamą lub tatą, ale jest źródłem rozrywki. Podobnie jest w przypadku komputera.

Jeśli dziecko więc spędza czas przed komputerem i telefonem, zawsze należy mieć kontrolę nad przyswajanymi przez nie treściami. Warto korzystać z kontroli rodzicielskiej na urządzeniach i pilnować, by dziecko nie miało kontaktu z nieodpowiednimi treściami. Przemoc, treści dla dorosłych, a choćby nieodpowiednia muzyka i animacje mogą zaszkodzić jego rozwijającej się psychice.

2. Spędzać wielu godzin, siedząc


Siedzenie godzinami przy biurku w jednej pozycji jest często uciążliwe dla dorosłych, którzy pracują przed komputerem. Wymuszanie na dziecku, by spędzało kilka-kilkanaście godzin, siedząc np. w szkole, robi mu krzywdę. 10-letnie dziecko wciąż się rozwija – zarówno fizycznie, jak i umysłowo, a aktywność fizyczna jest niezbędna do tego rozwoju m.in. z powodu lepszego natlenienia organizmu podczas ruchu.

3. Oglądać filmów i seriali z kategorią wiekową 13+


W okolicach 10. urodzin dzieci chcą być bardziej dorosłe i zaczynają w wielu kwestiach naśladować rodziców i starszych kolegów. Chcą oglądać filmy o tematyce, która nie zawsze jest przeznaczona dla tego wieku. Zbyt wiele przemocy, treści związanych z seksem, narkotykami albo alkoholem w filmach to elementy, które znajdują się już w wielu filmach z kategorią 13+, a psychice 10-latka mogą bardzo szkodzić.

4. Pić wyłącznie słodkich napojów


Nawyk picia tylko słodkich napojów tak samo jak jedzenie tylko słodkich, niezdrowych przekąsek, może zrujnować zdrowie fizyczne dziecka. Słodkie napoje zawierają ogromne ilości cukru, a nie mają żadnych wartości odżywczych. Warto już u niemowlaka dbać o nawyk picia zwykłej wody, kiedy jest spragniony. 10-latek może już samodzielnie kupić sobie w sklepie butelkę słodkiego napoju i "energetyka", ale kluczem jest wychowanie go tak, by z własnej woli sięgał po wodę.

5. Korzystać z social mediów


Posiadanie konta na Facebooku czy Instagramie jest dozwolone od 13. roku życia. Według prawa młodsze dzieci nie powinny mieć dostępu do tego wszystkiego, co publikuje się w social mediach. Taki napływ informacji może być szkodliwy, bo zdolności percepcyjne 10-latka nie są jeszcze w pełni wykształcone. W social mediach dzieci mogą się też spotkać z treściami, na które nie zawsze są już gotowe (podobnie jak z filmami 13+).

6. Wychodzić z koleżankami/kolegami bez informowania rodziców


Posiadanie przyjaciół i kolegów, z którymi dziecko chętnie spędza czas, jest potrzebne do tego, by ukształtowały się jego umiejętności komunikacyjne i społeczne. Nie oznacza to, iż może wychodzić sobie, gdzie chce, kiedy chce i dokąd chce, bez informowania o tym rodziców.

Zbyt duża swoboda u 10-latka może skończyć się problemami z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Warto też interesować się, kim są bliscy koledzy i przyjaciele naszego 10-latka. Nie chodzi o ingerowanie i naruszanie jego prywatności, ale poczucie, iż wiemy, z kim spotyka się nasze dziecko i jaki wpływ mają na nie jego znajomi.

7. Zarywania nocy i spania mniej niż 9-10 godzin na dobę


10-latki wciąż rosną i rozwijają się, a ich mózgi każdego dnia pracują bardzo intensywnie. Dlatego też tak istotny jest sen u nastolatków: w tym czasie ich umysł i ciało odpoczywają, i mają szansę na regenerację, a przez to lepszy rozwój. Dzieci w wieku 6-12 lat według wytycznych potrzebują choćby do 12 godzin snu w ciągu doby, jeżeli więc twój 10-latek nie śpi ciągiem 9-10 godzin w nocy, najpewniej potrzebuje dodatkowej drzemki w dzień.

Źródło: awarenessact.com


Idź do oryginalnego materiału