Ministerstwo Zdrowia rozszerza listę leków, które będzie można kupić w punktach aptecznych. Znajdzie się na niej między innymi adrenalina – choć to lek z tzw. wykazu A, który wydawać mogą tylko farmaceuci. Decyzji resortu sprzeciwia się Naczelna Izba Aptekarska.
22 kwietnia 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano ostateczny kształt zmiany w rozporządzeniu, które określa leki dopuszczone do sprzedaży w punktach aptecznych. Prace nad nim rozpoczęły się jeszcze pod koniec ubiegłego roku.
Resort zdrowia zaproponował w jego pierwotnej wersji rozszerzenie listy leków dostępnych w punktach aptecznych o 19 substancji. Podczas konsultacji publicznych wpłynęły uwagi zarówno dotyczące usunięcia, jak i dodania do listy konkretnych pozycji. Jej finalny kształt różni się zatem od pierwotnej wersji – ale nieznacznie.
Protest Naczelnej Rady Aptekarskiej
Usunięcia z nowej listy trzech pozycji domagała się Naczelna Rada Aptekarska. Chodziło konkretnie o leki: Brimonidium, Epinephrinum (adrenalina) oraz Norepinephrinum (noradrenalina). NRA wskazywała, iż to leki bardzo silnie działające z tzw. wykazu A. Zgodnie z Prawem farmaceutycznym mogą być wydawane wyłącznie przez farmaceutę.
– Mając ponadto na względzie brzmienie art. 70 ust. 2b ustawy Prawo farmaceutyczne, który wskazuje, iż kierownikiem punktu aptecznego może być technik farmaceutyczny, oraz brak konieczności zatrudniania w punkcie aptecznym farmaceuty, przyjęcie proponowanej zmiany prawnej spowoduje wystąpienie okoliczności uniemożliwiających wydanie produktów leczniczych zawierających w składzie ww. substancje pacjentom z punktu aptecznego – argumentowała NRA.
Resort zdrowia tej uwagi jednak nie uwzględnił. Wskazał, iż choć adrenalina i noradrenalina faktycznie należą do wykazu A, to pozostawiono je w drodze wyjątku z uwagi na szczególny doraźny charakter stosowania adrenaliny w ostrych reakcjach alergicznych w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia oraz noradrenalinę stosowaną doraźne w leczeniu nagłego stanu niedociśnienia tętniczego.
Natomiast jeżeli chodzi o brimonidine (obniżającą ciśnienie śródgałkowe – red.), ministerstwo wskazało, iż choć to substancja czynna z wykazu A, to tutaj również zrobiono wyjątek „z uwagi na wcześniejszą kilkuletnią obecność w wykazie”.