Na wartość odżywczą jaj ma wpływ wiele czynników. To między innymi sposób karmienia kur i sposób chowu kur. Ale nie tylko. Znaczenie ma też pora roku.
Kiedy jaja są najzdrowsze?
Najbardziej wartościowe będą jaja letnie. Dla przykładu zawartość witaminy D w żółtku jaja kurzego zależy od dostępu do światła słonecznego – tu zawsze lepsze będą jaja od kur z wolnego wybiegu i chowu ekologicznego. W czerwcu jajka mogą zawierać o połowę więcej witaminy D, niż te zniesione w kwietniu, kiedy ilość światła jest mniejsza. Z tego też powodu jaja letnie są czterokrotnie bogatsze w witaminę D, niż zimowe.
Z kolei zawartość witaminy A zależy od żywienia – dlatego najwięcej zawierają jaja w okresie wiosny i lata, gdy kury spożywają dużą ilość zielonej paszy.
Dlaczego warto jeść jajka?
Jaja mają korzystny skład tłuszczu, dostarczają wielu niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 (ważnych w utrzymaniu funkcji mózgu i wzroku). Zawarta w żółtkach lecytyna jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i uczestniczy w metabolizmie cholesterolu.
Żółtka jaja kurzego zawierają duże ilości luteiny oraz zeoksantyny, karotenoidów o adekwatnościach przeciwulteniających. Te składniki odżywcze mogą istotnie zmniejszyć ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.
Jajka są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K oraz w wodzie: B1, B2, B5, B6, B9, B12. Zawierają także wiele składników mineralnych: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, cynk czy selen. Dietetycy zalecają, aby zdrowa, dorosła osoba jadła jedno jajko dziennie.