Warsztaty, czyli praktyka czyni mistrza

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Archiwum


Skondensowane, bogato ilustrowane, z krótką listą najważniejszych porad – takie są warsztaty towarzyszące kongresowi Top Medical Trends 2023.

Różnorodność propozycji pozwala wybrać to, co aktualnie w praktyce uczestnika kongresu jest najważniejsze albo to, co chciałby rozwinąć w najbliższej przyszłości. Oto propozycje: „Warsztaty z dermatologii okiem lekarza rodzinnego”, „Warsztat EKG”, „Interpretacja wyników laboratoryjnych”, „Warsztaty otoskopii”, „Spirometria w praktyce lekarza rodzinnego – wykład i ćwiczenia praktyczne”, „Pacjent z bólem stopy w gabinecie lekarza POZ (dwie części)”, „USG Doppler tętnic szyjnych”, „USG Doppler naczyń kończyn dolnych”.

Lek. Piotr Polański, który prowadzi dwa ostatnie z wymienionych warsztatów (wraz z lek. Adamem Lebiediewem) zauważa, iż motywem przewodnim wielu wykładów, a także warsztatów jest opieka koordynowana, dająca dzisiaj lekarzom POZ większe możliwości. W zakresie badań dodatkowych pojawiły się badania dopplerowskie w dwóch ścieżkach – kardiologicznej i diabetologicznej. Jak wygląda badanie? Czy jest trudne i czasochłonne? Czy potrzebny jest specjalny sprzęt? Na te i inne pytania prowadzący odpowiedzą w trakcie warsztatów. W poprzednich edycjach kongresu skupiano się na podstawach USG tarczycy i USG jamy brzusznej. Dzisiaj lekarze POZ, mając możliwość wykonania wspomnianych badań dopplerowskich w ramach umowy z NFZ dotyczącej opieki koordynowanej, muszą zastanowić się, czy zlecać je na zewnątrz (a ceny poszły bardzo w górę), czy też wykonać je samemu. Najłatwiejsza odpowiedź jest dla osób, które posiadają odpowiednie aparaty.
Po części teoretycznej, jak tłumaczy Piotr Polański, będzie to, co najważniejsze, czyli praktyka, a potem odpowiedzi na pytania.

– Warto przypomnieć, iż jeżeli pacjent zgłasza się z kaszlem i dusznością, należy wykonać spirometrię. Dzisiaj u trzech z pięciu moich pacjentów po wykonaniu spirometrii zdiagnozowałem POChP. Oczywiście byli oni nieświadomi choroby – mówi prowadzący te warsztaty dr Janusz Maciejewski. Przypomina także, iż wychwycenie choroby w pierwszym lub drugim stadium daje szansę na jej wyhamowanie, co przekłada się na lepszy komfort życia. Badanie trwa kilka minut i mamy wynik. Niestety, do lekarzy często trafiają pacjenci w trzecim lub czwartym stadium, gdy zmiany, związane także z układem krążenia, są nieodwracalne.

Do badania przekonać trzeba pacjentów, którzy lekceważą zadyszkę, uporczywy kaszel i szybkie męczenie się. Uważają, iż jest to związane z wiekiem.

Bardzo ważna, jak podkreśla Janusz Maciejewski jest, po zdiagnozowaniu POChP, porada nikotynowa i, w zależności od potrzeby, rehabilitacja, tak, aby pacjent jak najdłużej nie musiał korzystać z koncentratora tlenu.

Im szybciej wychwycimy chorobę, tym dłużej pacjent będzie samodzielny – to idea towarzysząca wszystkim warsztatom.

Dr Paweł Falkowski warsztaty z dermatologii zaplanowane ma co do minuty. Na początek – podstawy kliniczne nowotworów skóry, później algorytm i wreszcie badania – liczne zdjęcia i samodzielna dermatoskopia. Chodzi o to, żeby każdy mógł obejrzeć konkretne znamiona, dopytać o szczegóły. Dr Falkowski przygotował dla słuchaczy zdjęcia głównie zmian łagodnych. Dlaczego? – Daje to lepszy efekt niż pokazywanie zmian złośliwych. Zmian łagodnych jest więcej, statystycznie widzimy ich dziennie setki. Najczęściej są to brodawki łojokotowe, znamiona czy naczyniaki – tłumaczy.

Jeśli ich diagnostyka nie sprawia lekarzowi trudności, nie popełni błędu. jeżeli jednak przy ocenie znajduje cechy, które nie mieszczą się w puli zmian łagodnych, jeżeli znajduje cechy najbardziej charakterystyczne dla czerniaka lub podejrzane wzorce, konieczna jest dalsza ocena – skierowanie pacjenta do dermatologa lub do chirurga onkologa.

Specjalista wychodzi z założenia, iż jeżeli lekarz po wielu ćwiczeniach (wraca „praktyka czyni mistrza”) jest pewny diagnozy brodawki, to nie pomyli jej z nowotworem.

Kolejna możliwość to warsztaty „Pacjent z bólem stopy w gabinecie lekarza POZ”, które realizowane są pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowo-Goleniowego. Prowadzący to dr hab. n. med. Andrzej Boszczyk, dr n. med. Tomasz Bienek i dr Andrzej Warzocha.

W gabinecie lekarza POZ pojawia się pacjent z bólem stopy lub po urazie stawu skokowo-goleniowego. Specjaliści praktycy omówią postępowanie w najczęstszych patologiach stopy i stawu skokowo-goleniowego. W części praktycznej pokażą, na jakie elementy badania klinicznego warto zwrócić uwagę. Podkreślają, iż przygotowali dwa warsztaty i nie będą one takie same. – W trakcie pierwszego warsztatu zostaną omówione następujące problemy: ostroga piętowa, bóle pięty, leczenie i rozpoznanie stopy płaskiej, postępowanie z pacjentami po urazach stawu skokowego, którzy zorientowali się, iż jest to poważniejsza sprawa, niż sądzili. Wytłumaczymy, jak rozróżnić błahe urazy stawu skokowego od poważniejszych dolegliwości. Kolejne zagadnienia to problemy palucha koślawego i metatarsalgii, czyli bólu w okolicy śródstopia, głównie pod głowami kości śródstopia, a także ostroga piętowa. Chcemy zachęcić uczestników do aktywnego udziału, w części warsztatowej pokażemy, w jaki sposób ortopedzi badają stopę urazową, a w jaki – stopę z problemem przewlekłym, oraz jakie podstawowe problemy możemy zobaczyć przy użyciu USG – mówi dr hab. Andrzej Boszczyk.

Specjaliści prowadzący wszystkie zajęcia mówią o iskierce zainteresowania, o podstawowych zasadach, o wytyczeniu dalszych dróg edukacji. Temu wszystkiemu służą warsztaty odbywające się w trakcie Top Medical Trends 2023.
Idź do oryginalnego materiału