Wady postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Fizjoterapeuta radzi, na co zwrócić uwagę

pacjenci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: wady-postawy


Wady postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Na co zwrócić uwagę, gdy dziecko dużo czasu spędza w pozycji siedzącej? Fizjoterapeuta podpowiada, jak wybrać odpowiedni fotel dla dziecka. Jakie są wady postawy u dzieci? Z czego wynikają i co zrobić, gdy podejrzewamy, iż dziecko ma skoliozę? Czy i jak można wspierać rozwój dziecka, aby zminimalizować lub zatrzymać wadę postawy? Na te i inne pytania odpowiada fizjoterapeuta, Agnieszka Doboszyńska z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.

Skolioza to wada wrodzona czy nabyta?

Z jakimi jeszcze wadami często spotykasz się w gabinecie?

Drugą grupą są wady z zaburzeniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Często dzieci przychodzą z diagnozą od lekarza, iż mają plecy płaskie, wklęsłe lub okrągłe. Oznacza to, iż gdzieś te krzywizny kręgosłupa zostały zaburzone, zmienione albo wypłaszczone lub nadmiernie pogłębione. Kolejną grupę stanowią zaburzenia osi kończyn dolnych, między innymi kolana koślawe, czyli takie, które schodzą do środka bądź też kolana szpotawe, czyli takie, które w momencie złączenia stóp nie stykają się ze sobą i jest między nimi duża przestrzeń. Należy jednak podkreślić, iż jest to zależne od wieku i musi zostać skonsultowane z lekarzem. Kolana koślawe czy szpotawe nie zawsze świadczą o nieprawidłowościach. Czasami jest to po prostu fizjologia i trzeba wziąć to pod uwagę. Kolejną grupę pacjentów stanowią dzieci z płaskostopiem.

Jakie są główne przyczyny wad postawy u dzieci?

Jak diagnozować wady postawy u dzieci? Kto diagnozuje wady postawy?

Diagnozę stawia lekarz bądź fizjoterapeuta na podstawie diagnostyki klinicznej oraz diagnostyki obrazowej. jeżeli mówimy o skoliozie, musi zostać potwierdzona przez badanie rentgenowskie. Czasami w badaniu klinicznym wydaje się, iż skolioza jest mała, a ostatecznie po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego okazuje się, iż jest większa niż zakładaliśmy. W szkole dzieci poddawane są okresowym bilansom, jednak nie zawsze są one wykonywane z pełną dokładnością. Warto wybrać się z dzieckiem na badania profilaktyczne wad postawy do placówki, która się w tym specjalizuje. Sama obserwacja rodzica jest także bardzo ważna. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy takiej obserwacji.

Jak leczyć wady postawy u dzieci? Kto leczy wady postawy u dzieci?

Wady postawy u dzieci leczymy w zależności od rodzaju wady i od poziomu jej zaawansowania. Zajmuje się tym lekarz we współpracy z fizjoterapeutą, ortotykiem, psychologiem oraz rodzicem dziecka. Jest to bardzo kompleksowa, interdyscyplinarna praca, pozwalająca uzyskać jak najlepsze efekty. Posłużę się przykładem skoliozy. Lekarz określa, jakie postępowanie należy wdrożyć w zależności od jej zaawansowania. Zazwyczaj, o ile skolioza jest mniejsza, wystarczą ćwiczenia z fizjoterapeutą. jeżeli jednak stopień jej zaawansowania jest większy, potrzebujemy dodatkowo zaopatrzenia ortopedycznego w postaci gorsetu. Ważna jest więc kooperacja z ortotykiem, który ten gorset wykona. W sytuacji, kiedy skolioza jest już na tyle duża, iż ogranicza funkcjonowanie dziecka w sposób znaczący, wymagane jest leczenie operacyjne. jeżeli lekarz zaleci część pierwszą, czyli rehabilitację, to jej oprogramowanie należy do pracy fizjoterapeuty. Opracowujemy plan ćwiczeń, dostosowując je do danego przypadku. Tutaj bardzo ważna jest kooperacja fizjoterapeuty z rodzicem dziecka, tak aby od samego początku był włączony w proces rehabilitacji. Aby zatrzymać skoliozę, potrzeba dużo pracy ze strony dziecka i rodzica. zwykle nie są to interesujące ćwiczenia, dlatego powinniśmy wspierać i motywować nasze dziecko. Pamiętajmy też, iż im wcześniej wady zostaną wykryte, tym szybsze i skuteczniejsze będzie leczenie. Im wcześniej zdiagnozujemy skoliozę i wdrożymy odpowiednie leczenie, tym większa szansa, iż zatrzymamy jej progresję. Skoliozy raczej nie jesteśmy w stanie cofnąć i zwykle jest to praca nad tym, aby nie postępowała.

W tym czasie powinniśmy szczególnie zadbać o ruch u dziecka. Warto poszukać aktywności, która będzie sprawiać mu przyjemność. Większa aktywność fizyczna zapewni dziecku większą świadomość ciała. Dzięki temu będzie w stanie kontrolować swoją postawę. Należy także nauczyć dziecko prawidłowej pozycji siedzącej. Pamiętajmy, iż nie pozostało przyzwyczajone do spędzania kilku godzin w ławce szkolnej, więc warto je do tego przygotować. Możemy wprowadzić półgodzinny czas siedzenia przy biurku, w miejscu, gdzie dziecko będzie później odrabiało lekcje. Nie zapominajmy o odpowiednim fotelu i biurku, aby były dopasowane do potrzeb, wzrostu i budowy ciała dziecka.

Czy fotele gamingowe marki Diablo Chairs są odpowiednie dla dzieci nie tylko do gry na komputerze, ale także do odrabiania lekcji i codziennego spędzania czasu przy biurku?

Jak powinniśmy siedzieć przy biurku?

Podobają Ci się Fotele Diablo Chairs prezentowane w Programie? Zapraszamy na stronę producenta:

Idź do oryginalnego materiału