W czwartek, 6 marca 2025 roku, rozpoczęła się w Wieluniu kwalifikacja wojskowa. W oficjalnej inauguracji prac powiatowej komisji lekarskiej wzięli udział starosta wieluński Maciej Bryś oraz mjr Dominika Kwaczyńska, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu.
Podczas oficjalnej inauguracji w Wieluniu mjr Dominika Kwaczyńska, szef WCR w Sieradzu przypomniała, iż kwalifikacja wojskowa to jedynie formalny obowiązek wynikający z Ustawy o obronie Ojczyzny, który polega na określeniu fizycznej i psychicznej umiejętności czynnej służby wojskowej. Dlatego wezwane na kwalifikację osoby nie mają żadnych powodów do obaw – stawienie się przed powiatową komisją lekarską nie oznacza powołania do służby wojskowej.
Jednak warto podkreślić, iż wszystkie wezwane na kwalifikację osoby mają okazję, by porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu i uzyskać informacje na temat wszystkich rodzajów służby wojskowej, a zainteresowani mogą choćby złożyć odpowiedni wniosek do wybranej przez siebie służby.
Powiatowa Komisja Lekarska w Wieluniu ma siedzibę w lokalu II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu przy ul. Piłsudskiego 6 (II piętro). Kwalifikacja wojskowa w powiecie wieluńskim potrwa do 28 marca 2025 roku.
Przypominamy, iż obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają:
- Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat;
- Mężczyźni do 60. roku życia nieposiadający określonej kategorii umiejętności czynnej służby wojskowej;
- Osoby, które w latach 2023-2024 uznano przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia;
- Kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, np. studentki i uczennice szkół o kierunkach: medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, położnictwo, farmacja, ratownictwo medyczne, psychologia, fizjoterapia i weterynaria.
Na kwalifikację wojskową w trybie ochotniczym mogą się również zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18. rok życia.
Zgłaszający się na kwalifikację wojskową muszą mieć ze sobą:
- Dowód osobisty;
- Dokumenty potwierdzające wykształcenie np. świadectwo ukończenia szkoły, dyplom lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki;
- Dokumenty poświadczające kwalifikacje lub uprawnienia, np. prawo jazdy;
- Posiadaną dokumentację medyczną niezbędną do określenia umiejętności służby wojskowej (W przypadku problemów zdrowotnych).