W Warszawie rusza „Apteka Zabytków”. Co to za inicjatywa?

mgr.farm 1 dzień temu

„Apteka Zabytków” to wspólny projekt Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie i Instytutu Polonika. Jego istotą jest prowadzenie niekomercyjnego miejsca edukacji i popularyzacji wiedzy dotyczącej ochrony i konserwacji polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą.

– W ramach projektu planowana jest restauracja in situ zabytkowych mebli stanowiących wyposażenie prowadzonej w tym miejscu apteki. Prowadzone będą również działania edukacyjne (spotkania, warsztaty) i spotkania popularyzatorskie (spotkania autorskie, informacyjne wokół projektów poszczególnych instytucji) – informuje Instytut Polonika.

  • Czytaj również: Zabytkowe meble z warszawskiej apteki odzyskane!

W najbliższy czwartek 29 maja o godzinie 17:30 w budynku WOUZ przy ul. Nowy Świat 18/20 (I piętro) odbędzie się spotkanie poświęcone historii apteki Michała Mutniańskiego, dziejom Pałacu Branickich. Wykład poprowadzi Jerzy S. Majewski – dziennikarz, pisarz i varsavianista. Przestawi też wybitne postacie warszawskiej farmacji XIX wieku.

– Apteka, zlokalizowana w południowej oficynie Pałacu Branickich, rozpoczęła działalność w 1851 roku. W 1880 roku została przejęta przez Michała Mutniańskiego – farmaceutę, chemika, absolwenta Szkoły Głównej i członka honorowego Towarzystwa Lekarskiego. Już pod koniec XIX wieku apteka dysponowała własnym laboratorium analitycznym. Należała też do najbardziej renomowanych placówek tego typu w Warszawie – informuje Instytut Polonika.

Podczas spotkania będzie również możliwość zwiedzenia odrestaurowanego wnętrza apteki.

Źródło: ŁW/Instytut Polonika

Idź do oryginalnego materiału