W tym miejscu jest… laba!

naszesprawy.eu 5 godzin temu

W poznańskiej dzielnicy Wilda znajduje się wiele budynków, ale jeden wyróżnia szczególnie. To nie budynek, a dom, w którym wsparcie znajdują niesamodzielne osoby z niepełnosprawnościami. Dom wyjątkowy – pełen serca, troski, empatii i zrozumienia. W niedzielne przedpołudnie 30 marca zebrało się w nim wielu znamienitych gości. Mowa o Domu Opieki Wytchnieniowej prowadzonym przez Fundację „Laba”, która tego dnia świętowała 5 lat istnienia.

A skoro 5 lat działalności, to i 5 lat doświadczeń. Fundacja zapewnia kompleksową opiekę oraz interesujące zajęcia aktywizujące. Organizuje spotkania integracyjne, warsztaty tematyczne, wydarzenia okolicznościowe. Działa na wielu płaszczyznach w celu poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Podopiecznymi Fundacji „Laba” są m.in. osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, niepełnosprawnością sprzężoną, schorzeniami neurologicznymi oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Skąd nazwa „Laba”? Słowo to w potocznym użyciu oznacza czas wolny od zajęć. Chodzi zatem o nic innego jak o odpoczynek, relaks, wytchnienie. Rodzice lub opiekunowie osób z niepełnosprawnościami sprawując nad nimi ciągłą opiekę są przeciążeni, tak fizycznie, jak psychicznie. Potrzebują czasu dla siebie. Choćby na obejrzenie interesującego filmu, pójście do fryzjera czy na zakupy. Dom Opieki Wytchnieniowej prowadzony przez Fundację „Laba” jest placówką sprawującą funkcję opiekuńczą z elementami terapeutycznymi. Jak podkreślają członkinie zarządu Fundacji – Katarzyna Kania Sinkiewicz, Karolina Wojtkowiak i Agnieszka Pawęska, to miejsce, w którym każdy może czuć się bezpieczny i zaakceptowany.

– „Laba” to miejsce, do którego moja córka uczęszcza z wielką ochotą, bo wie, iż czeka na nią zawsze dużo atrakcji. A ja w tym czasie mam chwilę wytchnienia, czas dla siebie, chwilę relaksu lub pozałatwiania różnych spraw (…). Jestem zawsze spokojna, gdy Laura tam jest, bo wiem, iż nie dzieje się jej krzywda. Opiekunki udzielają rzetelnych informacji i są zawsze w stałym kontakcie – pisze w internecie o Dziennym Domu Opieki Wytchnieniowej Fundacji „Laba” Katarzyna Gorzelańczyk.

W pracy terapeutycznej wykorzystywane są różnorodne metody jak: elementy stymulacji bazalnej, integracji sensorycznej (na piętrze domu znajduje się m.in. sala doświadczania świata), elementy estetoterapii, hortiterapii, arteterapia, terapia zajęciowa, komunikacja alternatywna oraz wspomagająca. Każda z metod jest dobierana indywidualnie do każdej osoby.

„Laba” kładzie więc nacisk nie tylko na działania stricte opiekuńcze, ale i wspomaganie procesu terapii osób z niepełnosprawnościami. Kiedy rodzice oraz opiekunowie odpoczywają, w „Labie” tworzone są m.in. piękne prace plastyczne autorstwa podopiecznych, które bez wahania można nazwać inspirującymi dziełami sztuki artystów nieprofesjonalnych. Takimi, które uczą człowieczeństwa i pokazują, iż w każdym z nas tkwi potrzeba dzielenia się dobrem.

Dzienny Dom Opieki Wytchnieniowej prowadzony przez Fundację „Laba” mieści się w spokojnej i bezpiecznej okolicy, przy ulicy Koźmińskiej 6 w Poznaniu. Działa od 7.00 do 22.00 we wszystkie dni tygodnia. Przyjmuje dzieci i osoby dorosłe. Pobyt jest odpłatny, a wysokość opłaty zależna od liczby godzin pobytu. Realizowane są zarówno planowe przyjęcia podopiecznych jak i te w wyniku sytuacji nagłych, wcześniej niezaplanowanych.

W uroczyste obchody 5-lecia Fundacji wpisała się msza dziękczynna za 5-lecie działalności odprawiona w Parafii Chrystusa Króla, marsz z kijkami Nordic Walking, pokaz sztuczek z psem i pokaz filmu z udziałem podopiecznych organizacji. Był to czas wspomnień, sympatycznych rozmów, wzajemnej integracji przy urodzinowym torcie. Niezapomniany czas laby…

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Karolina Anna Kasprzak

Data publikacji: 04.04.2025 r.

Idź do oryginalnego materiału