W tym kraju żyje prawie 100 tysięcy stulatków. Tak brzmi ich sekret długowieczności

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Hanafujikan/Istock.com


Istnieje kraj, w którym stale obserwuje się wzrost osób przekraczających granicę 100 lat. Z najnowszych statystyk wynika, iż aktualnie w Kraju Kwitnącej Wiśni mieszka blisko 100 tysięcy stulatków, z czego znaczną większość stanowią kobiety. Jak to możliwe? "Odwdzięcza" się im ich własny styl życia.
Choć współczesny świat daje wiele możliwości, a nowoczesna medycyna pozwala na wdrożenie w życie zaawansowanych metod leczenia, ludzie wciąż nie są nieśmiertelni. Udowodniła nam to między innymi pandemia COVID-19, która zebrała potężne żniwo, uderzając przede wszystkim w najstarszych i najmniej odpornych. Jest jednak pewien kraj, który pokazuje, iż seniorzy są w stanie przetrwać naprawdę wiele. Z najnowszych danych japońskiego ministerstwa zdrowia wynika, iż zanotowano tam kolejny przyrost stulatków.


REKLAMA


Zobacz wideo "Zawsze myślałem, iż Japonia to tylko betonowy las". Marcin Krukowski z Japonii


W Japonii żyje ponad 95 tys. stulatków. Rekordzistka ma już 116 lat
Przekazano, iż na ten moment w Japonii mieszka aż 95 119 stulatków. 88 procent tej liczby stanowią kobiety. Pań powyżej setnego roku życia jest łącznie 83 958, natomiast mężczyzn 11 161. Najstarsza kobieta w kraju nazywa się Itooka Tomiko i ma 116 lat, a najdłużej żyjącym mężczyzną jest Mizuno Kiyotaka, który niedawno ukończył 110 lat. Ministerstwo zdrowia Japonii zaznacza, iż średnia długość życia w kraju wzrosła w 2023 roku, osiągając tym samym poziom 87,14 lat dla kobiet oraz 81,09 lat dla mężczyzn. Jest to pierwszy wzrost od trzech lat, a zdaniem ekspertów ma to bezpośredni związek z wyeliminowaniem negatywnych skutków pandemii koronawirusa.


Dlaczego ludzie w Japonii żyją tak długo? Lekarz zwraca uwagę na trzy istotne aspekty
W porównaniu do poprzedniego roku liczba osób przekraczających granicę 100 lat wzrosła o 2980. Taki wynik może robić wrażenie, tym bardziej iż temat długowieczności Japończyków poruszany jest już od wielu lat. Jakiś czas temu powrócił do niego również anestezjolog dr Tomasz Haściłowicz, który w połowie lat 90. XX wieku wyjechał na stypendium dla absolwentów medycyny do stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni. Jak wyjaśnił na łamach portalu Onet, tak duża grupa stulatków nie jest dla niego żadnym zaskoczeniem, ponieważ lokalna ludność prowadzi wyjątkowy styl życia.


Po pierwsze dieta. Pożywienie tutaj jest po prostu wspaniałe: mnóstwo świeżych warzyw, produktów sojowych, ryb. Bardzo bogata i zróżnicowana kuchnia. Ktoś choćby robił kiedyś badania, co sprawia ludziom najwięcej przyjemności. (...) Japończykom najwięcej przyjemności sprawia właśnie jedzenie


- twierdzi Haściłowicz. Kuchnia japońska uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie, ponieważ opiera się na naturalnych składnikach - warzywach, owocach oraz roślinach strączkowych. Co więcej, zdaniem anestezjologa Japończycy stronią od używek, co znacznie wydłuża im życie. Jest jednak coś jeszcze.


W Japonii możemy zaobserwować bardzo dobrze zorganizowane życie społeczne starszych ludzi. Oni się spotykają w lokalnych społecznościach, dbają o siebie, wychodzą na spacery, gry, różne aktywności. Tu na każdym rogu można zobaczyć dwie staruszki, które potrafią rozmawiać ze sobą godzinami


- wyjaśnia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału