Uwaga! Rusza jesienna akcja szczepienia lisów w województwie łódzkim

powiat.zgierz.pl 1 dzień temu

Na terenie województwa łódzkiego rusza coroczna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. W dniach od 19 września do 4 października 2024 roku przynęty z doustną szczepionką będą zrzucane z samolotów nad wybranymi powiatami. Szczepienia obejmą m.in. powiaty opoczyński, rawski, tomaszowski, skierniewicki, łowicki, kutnowski, łęczycki (bez gminy Świnice Warckie) oraz gminę Głowno w powiecie zgierskim.

Jak przebiega akcja?
Szczepionki zostaną zrzucone z wysokości 150-250 metrów, a każda przynęta w formie zielono-brunatnego krążka lub kwadratu będzie zawierać płynną szczepionkę wewnątrz kapsułki. Zapach przynęty jest atrakcyjny dla lisów, które po jej przegryzieniu zostają zaszczepione. Na każdy kilometr kwadratowy powierzchni zrzuconych zostanie około 30 dawek.

Apel do mieszkańców
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosić szczepionek i unikać wyprowadzania psów bez smyczy oraz trzymania kotów na wolności przez co najmniej dwa tygodnie po akcji. Kontakt zwierząt domowych z przynętami może zmniejszyć ich skuteczność.

Bezpieczeństwo i postępowanie
Przynęta nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak w przypadku kontaktu z zawartością kapsułki należy umyć skórę wodą z mydłem, a w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. jeżeli szczepionka przypadkowo trafi na posesję mieszkalną, należy zgłosić to do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Dlaczego szczepienia są konieczne?
Wścieklizna to groźna, śmiertelna choroba, a program szczepień jest odpowiedzią na przypadki wścieklizny, które w ostatnich latach wykryto u lisów w powiatach sąsiadujących z województwem łódzkim. Szczepienia mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i ochronę zdrowia publicznego.

Więcej informacji można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi.

Postępowanie w przypadku połknięcia lub nadgryzienia szczepionki przez psa lub kota

Doustna szczepionka przeciwko wściekliźnie, przeznaczona dla lisów wolno żyjących, zawiera atenuowany (osłabiony) wirus wścieklizny. Psy i koty domowe nie są gatunkami docelowymi, dlatego istnieje ryzyko, iż wirus może wrócić do zjadliwej formy.

Co zrobić, gdy pies lub kot podniesie przynętę?
jeżeli zauważysz, iż zwierzę zjadło lub nadgryzło przynętę ze szczepionką, spróbuj ostrożnie wyjąć ją z pyska, używając rękawiczek lub np. worka foliowego. Unikaj rozrywania blistra.

W przypadku rozerwania kapsułki i rozlania zawartości na skórę, szczególnie na błony śluzowe nosa, ust, gardła, lub ranę, natychmiast przemyj skórę wodą z mydłem przez co najmniej 15 minut, zdezynfekuj i skontaktuj się z lekarzem.

Jak postępować, gdy szczepionka miała kontakt z błonami śluzowymi zwierzęcia?
o ile zawartość blistra miała kontakt z jamą ustną, oczami lub przerwaną skórą psa czy kota, przemyj te miejsca wodą z mydłem i zdezynfekuj. Należy także niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii, który podejmie decyzję o dalszych działaniach. Choć dotychczas nie zaobserwowano niepokojących reakcji u psów i kotów, każdy organizm może reagować inaczej.

Obserwacja weterynaryjna zwierzęcia
Lekarz weterynarii może zalecić obserwację zwierzęcia, obejmującą badanie kliniczne, pomiar temperatury oraz zewnętrzne oględziny w wyznaczonych dniach (1, 5, 10 i 15 dzień od kontaktu ze szczepionką). Obserwacja ta prowadzona jest przez Inspektorów Weterynaryjnych lub wyznaczonych lekarzy, a właściciel zwierzęcia nie ponosi za nią kosztów, pod warunkiem zgłoszenia sprawy do adekwatnego Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Postępowanie w przypadku połknięcia szczepionki
jeżeli pies połknął przynętę w całości, w tym aluminiowy blister, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie tego lekarzowi weterynarii. W takim przypadku należy wykonać badanie rentgenowskie jamy brzusznej, ponieważ folia aluminiowa i plastik widoczne są na zdjęciu rentgenowskim, co pozwoli określić obecność ciała obcego w organizmie zwierzęcia.

Zgłoszenie takiej sytuacji i szybka interwencja są najważniejsze dla zapewnienia bezpieczeństwa zwierzęcia!

 

Idź do oryginalnego materiału