W Sosnowcu powstała pierwsza w regionie Poradnia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit

everethnews.pl 7 miesięcy temu

Od kwietnia tego roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu działalność rozpocznie pierwsza w regionie Poradnia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit. Placówka przyspieszy i ułatwi dostęp do specjalistycznej opieki w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów ze schorzeniami jelit. Na pomoc specjalistów będą mogli liczyć m.in. chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Wzrost zachorowań na choroby zapalne jelit

Specjaliści informują, iż przybywa coraz więcej pacjentów zmagających się z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.

– Ze względu na wieloprofilowość naszego szpitala oraz współpracy z Poradnią Reumatologiczną, Poradnią Okulistyczną, Poradnią Chirurgiczną, Poradnią Neurologiczną oraz Poradnią Kardiologiczną pozwoli skoordynować i dostosować opiekę do indywidualnych potrzeb naszych chorych, uwzględniając nie tylko ich objawy chorobowe, ale także możliwe powikłania, również te pozajelitowe – podkreślił dr n. med. Dawid Szkudłapski, kierownik Oddziału Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit.

Warto również dodać, iż nieswoiste choroby zapalne jelit mogą mieć podłoże autoimmunologiczne i dotyczą wszystkich grup wiekowych. Rozpoznanie nieswoistego zapalenia jelit jest ustalane na podstawie objawów choroby, pomocniczych badań laboratoryjnych oraz badań endoskopowych, podczas których pobiera się wycinki ze ściany przewodu pokarmowego do badania histopatologicznego.

Objawy nieswoistych chorób zapalnych jelit

Objawy kliniczne są zróżnicowane i nie ograniczają się jedynie do przewodu pokarmowego. Do najczęstszych symptomów należą: biegunka, ból brzucha, stany podgorączkowe, nagły spadek wagi, pogorszenie się wydolności fizycznej, dolegliwości mięśniowo-stawowe, wykwity skórne, objawy oczne, zaburzenia neurologiczne, incydenty zakrzepowo-zatorowe, objawy ze strony wątroby i dróg żółciowych.

Warto jednak przestrzegać kilku zasad, aby zadbać o zdrowie jelit:

  • należy ograniczyć stres,
  • zadbać o odpowiednią ilość snu,
  • dokładnie przeżuwać jedzenie,
  • zadbać o odpowiednie nawodnienie,
  • ograniczenie produktów wysokoprzetworzonych.

– Przewlekły charakter tych schorzeń oraz przebieg z okresami remisji i zaostrzeń wiążą się z wieloletnią farmakoterapią, częstymi hospitalizacjami, a także nierzadko z potrzebą leczenia chirurgicznego – podsumował dr Szkudłapski.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału