W 2023 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano 100 przeszczepień serc oraz płuc – to najlepszy wynik wśród wszystkich ośrodków przeszczepiających narządy klatki piersiowej w całej Polsce. Ponadto w Zabrzu po raz kolejny wykonano również najwięcej transplantacji u dzieci – łącznie 11 przeszczepień serc oraz płuc u pacjentów poniżej 18. roku życia.
Rok pełen sukcesów
W 2023 r. w ośrodku wykonano 53 przeszczepy serca i 47 transplantacji płuc. Jak informują specjaliści, jest to wynik bardzo podobny do liczby przeprowadzonych operacji w 2022 roku.
– To był dobry rok dla naszych pacjentów. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu po oddaniu nowego pawilonu pracuje pełną parą. Wykonujemy rocznie około stu transplantacji narządów klatki piersiowej z bardzo dobrymi wynikami. Jesteśmy również jednym z niewielu ośrodków w Europie, który z powodzeniem realizuje program transplantacji serc oraz mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci. To ogromna, zespołowa praca wielu ludzi – wyjaśnił prof. dr hab. Piotr Przybyłowski, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Bardzo ważnym krokiem w podjętym w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu było przeszczepienie organów pochodzących zza granicy. kooperacja z międzynarodowymi koordynatorami umożliwiła transplantację dwóch serc, które zostały pobrane w Czechach. Zgodnie z procedurą dawstwa międzynarodowego może dojść, jeśli na liście oczekujących na przeszczep w danym kraju nie ma odpowiedniego biorcy. Informacja o możliwości pobrania narządów trafia następnie na specjalną platformę FOEDUS, zrzeszającą jednostki w krajach UE koordynujące programy transplantacyjne.
Wyzwania w 2023 r.
W marcu 2023 r. zespół specjalistów z ośrodka wykonał drugą na świecie transplantację płuc u pacjenta, który cierpi na niezwykle ciężką chorobę genetyczną, która powoduje trwałe uszkodzenie płuc i oskrzeli. Kolejnym niezwykle trudnym zabiegiem, który przeprowadzili specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, była operacja u pacjenta, którzy przez 70 dni był podłączony do ECMO. Urządzenie to zastępuje pracę płuc i serca w przypadku skrajnej niewydolności krążeniowo-oddechowej.
– Mówiąc o sukcesach kardiochirurgów, musimy też pamiętać o codziennej pracy naszych kardiologów i całego zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca. To są tysiące hospitalizacji dzieci i dorosłych rocznie i ponad 70 tysięcy udzielonych porad ambulatoryjnych – podsumował prof. Przybyłowski.
Warto również dodać, iż Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu od 2021 roku stało się szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Co więcej, jest wiodącym ośrodkiem dydaktycznym. Pełni również rolę miejsca, które oferuje pełną diagnostykę i terapię schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Źródło: sccs.pl