Z powodu dużej liczby hospitalizacji chorych na grypę wiele szpitali ogranicza wizyty u pacjentów. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż przeciw grypie zaszczepiło się w tym sezonie ok 1,7 mln osób. Główny Inspektorat Sanitarny przekazał, ile w styczniu zdiagnozowano zachorowań.
W Polsce dominuje w tej chwili grypa typu A - przede wszystkim podtyp H1N1.
Prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, ekspert Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy poinformował PAP, iż obecnie ok. 90 proc. pacjentów tego oddziału to dzieci z grypą. "Są to pacjenci z ciężkim przebiegiem grypy - zapaleniem płuc lub powikłaniami neurologicznymi, ponieważ grypa może uszkodzić także ośrodkowy układ nerwowy" - powiedział.
W wojewódzkim szpitalu dziecięcym w Olsztynie pacjentów jest tak dużo, iż są dostawiane łóżka na oddziałach tak, by żadne dziecko nie zostało bez pomocy. Hospitalizowane są dzieci zarówno z powodu grypy (wysoka gorączka utrzymująca się kilka dni, której rodzice nie mogą zbić dostępnymi w aptekach lekami), jak i jej powikłań (m.in. zapalenia płuc). Agnieszka Deoniziak z biura prasowego szpitala powiedziała PAP, iż żadne z hospitalizowanych dzieci nie było zaszczepione od grypy. "Te, które są zaszczepione przechodzą grypę łagodniej, nie muszą być w szpitalu" - podała.
Z powodu wzmożonej zachorowalności szpital dziecięcy w Olsztynie ograniczył możliwość odwiedzin - przy dziecku może być tylko jeden zdrowy opiekun.
1,7 mln szczepień
Z danych wynika Ministerstwa Zdrowia wynika, iż dokładna liczba osób zaszczepionych - na podstawie kart szczepień i recept - to 1 691 827 osób, które przyjęły szczepionkę w okresie od 1 lipca 2024 do 2 lutego br.
Szczepienie przeciw grypie nie jest szczepieniem obowiązkowym, ale zalecanym. Lekarze podkreślają, iż to najskuteczniejsza metoda ochrony przed grypą. Bezpłatnie szczepionki są dostępne dla dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia do 18 lat, dla osób w wieku 65 lat oraz dla kobiet w ciąży i połogu. Z 50 proc. refundacją szczepionkę mogą kupić wszyscy dorośli w wieku 18-64 lata.
Rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia poziom wyszczepialności w grupach ryzyka powinien wynosić 75 proc. Jednak w Polsce zainteresowanie tymi szczepieniami jest znikome. Po kilku sezonach wzrostów liczby zaszczepionych przeciw grypie cofnęliśmy się do poziomu sprzed pandemii.
Masowe zachorowania
W styczniu lekarze zdiagnozowali ok. 300 tys. zachorowań na grypę - poinformował PAP Główny Inspektorat Sanitarny. Tylko w drugiej połowie miesiąca zachorowało 200 tys. osób.
Od początku sezonu epidemicznego 2024/2025 - w związku z powikłaniami grypy - zmarło prawie tysiąc osób.
Źródło: PAP