W ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzono badania wśród Polaków. Jak się okazało, około 60% z nich ma hipercholesterolemię, jednak kilka osób zdaje sobie sprawę ze swojego stanu zdrowia.
Świadomość stanu zdrowia
– Kontrolny profil lipidowy można zbadać bezpłatnie u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz w programie profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK) – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.
Warto również zaznaczyć, iż przez cały czas obowiązuje rządowy program „Profilaktyka 40 plus”, w ramach którego można zbadać cholesterol. Lista placówek, gdzie można się zbadać w ramach programu znajduje się na stronie NFZ. Wskazaniami do sprawdzenia poziomu cholesterolu są czynniki, takie jak: nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej, obecność w rodzinie chorób układu krążenia. Przebadać powinny się również osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami nerek i pacjenci, którzy palą papierosy i nadużywają alkoholu.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że warto przeciwdziałać hipercholesterolemii. Aby zapobiec tej chorobie należy stosować dietę, zdrowe nawyki i dbać o aktywność fizyczną każdego dnia, warto również unikać alkoholu i papierosów.
Czym jest hipercholesterolemia?
Hipercholesterolemia to podwyższony poziom cholesterolu, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Warto również zaznaczyć, iż na początku zaburzenie nie daje żadnych objawów. Diagnoza opiera się na wynikach badań krwi. W Polsce dotyka około 60% dorosłych ludzi, jednak niewielu z pacjentów zdaje sobie z tego sprawę. Co więcej, nie każdy pacjent podejmuje odpowiednie leczenie.
Cholesterol jest organiczną substancją tłuszczową, która jest obecna w organizmie człowieka. Bierze udział w produkcji hormonów płciowych, produkcji witaminy D oraz syntezie kwasów żółciowych. Jak dodaje NFZ cholesterol odrywa istotną rolę w pracy mózgu. Jest niezbędny do życia, jednak w nadmiarze jest trucizną.
Cholesterol występuje w dwóch postaciach. Pierwsza to zły cholesterol LDL, czyli ten, który odkłada się na ściankach tętnic i powoduje miażdżycę, zaburzenia krążenia i zawał serca. Drugim rodzajem cholesterolu jest – HDL, działa on ochronnie na ściany naczyń, jak również pełni funkcję przeciwmiażdżycowe.
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow.
Źródło: PAP