Już niedługo ruszy prawdziwa lawina listów. Około 230 osób, mężczyzn i kobiet, otrzyma wezwanie do osobistego stawiennictwa. Zlekceważenie go będzie skutkowało surowymi karami łącznie z doprowadzeniem przymusowo przez policję, a choćby karami grzywny czy aresztu.
Fot. Shutterstock
Kogo dotyczy kwalifikacja wojskowa?
Obowiązek stawienia się przed komisją w 2025 roku dotyczy:
- Mężczyzn urodzonych w 2006 roku
- Mężczyzn z roczników 2001-2005, którzy nie mają określonej kategorii umiejętności służby wojskowej
- Kobiet urodzonych w latach 1998-2006, posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej (w szczególności w obszarach medycyny, logistyki, lingwistyki i informatyki)
- Osób uznanych wcześniej za czasowo niezdolne do służby, których okres niezdolności kończy się przed zakończeniem nadchodzącej kwalifikacji
Cel kwalifikacji
Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest przeprowadzenie badań stanu zdrowia fizycznego i psychicznego i przyznanie odpowiedniej kategorii wojskowej (A, B, D lub E). A to całkowicie zdolny do służby, a E niezdolny w czasie wojny i pokoju. Wojsko publikuje długi katalog chorób, które wykluczają ze służby wojskowej. Są to jednak przypadki ciężkiej choroby lub wad. o ile komisja będzie miała wątpliwości może uznać, iż dana osoba jest czasowo niezdolna do służby (kategoria C) lub trwale, ale tylko w warunkach pokoju (kategoria D).
Ponadto wojsko poprzez wezwania chce zaktualizować ewidencję i zebrać aktualne danych o osobach podlegających obowiązkowi wojskowemu.
Konsekwencje niestawienia się
Zlekceważenie wezwania na kwalifikację wojskową może skutkować poważnymi konsekwencjami:
- Nałożeniem kary grzywny
- Przymusowym doprowadzeniem przez policję
- W skrajnych przypadkach – karą ograniczenia wolności (nie mylić z pozbawieniem wolności)
- Odpowiedzialnością karną za odmowę przedstawienia wymaganych dokumentów (zgodnie z art. 681 pkt. 1 ustawy)
Jak się przygotować?
Osoby wezwane powinny przygotować:
- Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
- Posiadaną dokumentację medyczną
- Dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe
Ważne informacje
- Wezwanie powinno dotrzeć najpóźniej 7 dni przed wyznaczonym terminem
- W przypadku niemożności stawienia się w wyznaczonym terminie, należy niezwłocznie powiadomić adekwatnego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta
- Nieobecność musi być odpowiednio uzasadniona
Pamiętaj! Kwalifikacja wojskowa to nie to samo co powołanie do wojska. Jest to obowiązkowe badanie mające na celu określenie umiejętności ewentualnej służby wojskowej. Niemniej jednak, zlekceważenie wezwania może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.