Okazuje się, iż nie tylko w Kanadzie gwałtownie wzrasta liczba osób bez dachu nad głową. W Niemczech również odnotowano taki wzrost.
Według raportu liczba osób bez dachu nad głową gwałtownie wzrosła, osiągając w 2022 roku 531.600, podczas gdy dwa lata wcześniej wynosiła 263.000. Jak podaje polska sekcja Deutsche Welle, dane te mogą być jednak niepełne, ponieważ w 2022 roku wiele schronisk i obiektów dla bezdomnych było zamkniętych z powodu pandemii COVID-19.
Raport wskazuje również, iż około 137 tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy po rosyjskiej inwazji znaleźli się w Niemczech i wciąż przebywają w ośrodkach tymczasowych, znacząco przyczyniło się do wzrostu liczby osób bezdomnych w ubiegłym roku.
Struktura bezdomnych w Niemczech
Zdecydowana większość osób bezdomnych w Niemczech (73%) posiada obywatelstwo RFN lub innego kraju, natomiast 27% to cudzoziemcy lub osoby bezpaństwowe.
Wśród bezdomnych pochodzących spoza Niemiec dominują osoby z Europy (71%), z czego niemal dwie trzecie (59%) stanowią obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej. Polacy są tutaj najliczniejszą grupą (20%), wyprzedzając Rumunów (16%) i Bułgarów (6%).
Przyczyny bezdomności
Raport wskazuje, iż 42% bezdomnych spoza Niemiec nigdy nie miało mieszkania w tym kraju, natomiast 39% straciło je po przyjeździe do Niemiec, a 11% nie było w stanie znaleźć własnego lokum po opuszczeniu domu rodzinnego.
Bezdomność długoterminowa, trwająca ponad rok, dotyczy 68% Polaków, Bułgarów i Rumunów. Dla porównania, w przypadku innych cudzoziemców odsetek ten wynosi 38%.