W Lublinie powstał ośrodek skleroterapii torbieli endometrialnych

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Pierwszy w Polsce ośrodek skleroterapii torbieli endometrialnych powstał w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Ginekolodzy z tutejszej placówki, jedyni w kraju, wykonują ten małoinwazyjny zabieg m.in. u pacjentek mających problemy z zajściem w ciążę.

Podczas briefingu w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie poinformowano o powstaniu pierwszego w Polsce ośrodka skleroterapii torbieli endometrialnych. Prof. Grzegorz Polak z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii przekazał, iż torbiele występują u 44 proc. kobiet z endometriozą, powodują ból i problemy z zajściem w ciążę.

– Choroba niszczy jajniki. Celem naszego postępowania jest zachowanie płodności u tych kobiet i poprawa jakości ich życia, czyli zniesienie dolegliwości bólowych – wyjaśnił.

Uzupełnił, iż obecne terapie polegają na leczeniu operacyjnym lub hormonalnym, podczas którego pacjentka nie może zajść w ciążę. – Operacja jest metodą inwazyjną, która często powoduje spadek rezerwy jajnikowej, a przez to utrudnia później zajście w ciążę – zwrócił uwagę ginekolog.

Podkreślił, iż stosowana od niedawna w Lublinie skleroterapia torbieli endometrialnych jest małoinwazyjna, nie uszkadza jajnika w stopniu takim jak operacja.

– Polega na usunięciu z torbieli płynu i wstrzyknięciu do jej środka substancji, która powoduje zwłóknienie – opisał prof. Polak, tłumacząc, iż jest to procedura jednodniowa, wykonywana w krótkim znieczuleniu dożylnym.

Skleroterapię wykonuje się przede wszystkim młodym kobietom pragnącym zajść w ciążę, a także pacjentkom z dolegliwościami bólowymi spowodowanymi przez torbiel.

– Dotychczas trzy kobiety skorzystały u nas z tej metody leczenia, ale to jest dopiero początek. W Polsce nie ma takich ośrodków. Nie znam szpitala, który realizuje te zabiegi – przekazał prof. Polak, dodając, iż metoda jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Idź do oryginalnego materiału