„W kupie siła” – czyli zalety rodziny wielopokoleniowej.

fundacjamatuzalem.pl 10 miesięcy temu

Funkcjonowanie w rodzinie wielopokoleniowej ma więcej zalet niż ograniczeń. Umożliwia bliski kontakt między różnymi pokoleniami co wpływa na utrzymanie więzi rodzinnych i kulturowych. W sferze emocjonalnej wspólne dzielenie euforii i smutków, sukcesów i porażek, a także wzajemne wsparcie w sytuacjach kryzysowych daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Korzyści są dla jednostki i całej rodziny. Przede wszystkich takie jak wsparcie, czy pomoc w wychowaniu dzieci podczas nieobecności rodziców. Dziadkowie pomagają w prostych czynnościach jak zaprowadzenie, czy odebranie wnuków z przedszkola czy szkoły i doglądają dzieci po powrocie do domu. Co daje ogromne poczucie ulgi, iż nie trzeba szukać opiekunki. Dzięki temu można mieć spokój, iż dzieci są bezpieczne i zaoszczędzić pieniądze. Dziadkowie przekazują wnukom cenne wartości, poświęcają czas na zabawę, uczą szacunku i miłości do drugiego człowieka, przekazują wiedzę o historii. Dzięki temu rodzice nie są w całości obciążeni wychowaniem dzieci. Mają możliwość rozwoju osobistego, dodatkowej pracy, wyjść do kina czy teatru. Bardzo ważne jest w rozwoju młodego człowieka poczucie wspólnoty, które daje bezpieczeństwo i wzajemne wsparcie. Dorastanie dziecka w rodzinnie wielopokoleniowej jest prawdziwym, niezastąpionym darem. Dzielenie się przestrzenią mieszkalną daje również możliwość wykonywania codziennych obowiązków razem, takich jak gotowanie, czy sprzątanie, co pozwala na zacieśnienie więzi i nawiązanie silniejszych relacji. Natomiast wspólne posiłki, celebrowanie świąt, rocznic, czy urodzin oraz zwyczajne dbanie o siebie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie. Od pierwszych dni życia dziecko jest otoczone wielką miłością przez wiele osób. Dzięki temu dostaje więcej czasu i uwagi ze strony bliskich.

Możemy zaobserwować, iż zaangażowanie wszystkich członków rodziny daje pozytywne poczucie pewności siebie dziecku w budowaniu relacji z osobami różnych pokoleń. Natomiast dziadkowie mogą liczyć na pomoc ze strony swoich najbliższych w trudnych i ciężkich obowiązkach domowych takich jak koszenie trawy, mycie okien robienie zakupów, wizyty u lekarzy czy wykupywanie leków. Ale także to seniorzy czują się dzięki takiemu domowi potrzebni. Zachowują na dłużej sprawność fizyczną i umysłowa. Nie muszą spędzać samotnej emerytury czekając na sporadyczne wizyty dzieci i wnuków. Nie muszą się obawiać wizji domu spokojnej starości. Kolejnym pozytywnym aspektem jest korzyść finansowa, ponieważ koszty utrzymania mieszkania lub domu dzielone są przez domowników. W przypadku problemów zdrowotnych jednego z członków rodziny, wspólne mieszkanie ułatwia opiekę nad osobą chorą, a tym samym daje dużo wsparcia i pomocy. Mieszkając w rodzinie wielopokoleniowej wypoczynek 2 i podróżowanie jest ułatwione, ze spokojną głową, ponieważ mieszkanie i to wszystko co je stanowi zawsze jest pod opieką. Również zwierzęta domowe mamy zaopiekowane, czy to podczas urlopu, czy na co dzień jak jesteśmy w pracy, czy gdziekolwiek poza domem.

Dzielenie przestrzeni mieszkalnej przez rodzinę wielopokoleniową jest dobrym doświadczeniem niosącym wiele korzyści, jak zobaczyliśmy powyżej. Ale tylko wtedy, gdy członkowie takiej społeczności mają dużo empatii do siebie oraz gotowi są na liczne kompromisy w atmosferze wzajemnego szacunku i miłości.

Zachęcamy do pobrania artykułu.

„W-kupie-sila-–-czyli-zalety-rodziny-wielopokoleniowejPobierz
Idź do oryginalnego materiału