W ostatnich burzliwych geopolitycznie czasach bardzo wiele osób sięga po strategie pomocne w radzeniu sobie z kryzysem. Dlatego też kilka najbliższych wpisów będzie związanych z tzw. interwencją kryzysową. Jak przetrwać w dobie kryzysu.
Zastanówmy się najpierw w jaki sposób kryzysy na nas wpływają?
Stresujące wydarzenia są częścią ludzkiego życia. Świat pełny jest wojen, katastrof, wypadków, pożarów oraz przemocy. Te zjawiska dotykają pojedyncze jednostki, grupę ludzi, a choćby całe społeczeństwa. W ich wyniku można stracić dorobek życia, jak również swoich bliskich. Zdarza się, iż w wyniku dramatycznych wydarzeń musimy doznać rozłąki z rodziną lub społecznością, z którą byliśmy związani. Nierzadko jesteśmy świadkami przemocy, traumatycznych wydarzeń lub śmierci.
Pomimo tego, iż te wydarzenia mają pewny wpływ na nas wszystkich, reakcja każdego z nas może być inna. Uczucia towarzyszące nam w wyniku tych wydarzeń również mogą się różnić od tych, które przeżywają osoby będące pod wpływem tych samych okoliczności. Niektórzy z nas będą czuć się przytłoczeni, skonsternowani lub bardzo niepewni swojej sytuacji. Możemy nie rozumieć co się dzieje w danej chwili. Inni, natomiast, odczują lęk, obojętność lub uczucie pustki wewnętrznej. Natężenie uczuć u jednych osób będzie raczej słabe, ale u innych niezwykle silne. Ta różnica reakcji zależy od wielu czynników, są nimi:
- Rodzaj i natężenie występujących wydarzeń.
- Doświadczenie w przechodzeniu trudnych doświadczeń.
- Posiadanie wsparcia ze stronny innych.
- Zdrowie fizyczne.
- Historia chorób psychicznych- osobista i rodzinna.
- Pochodzenie kulturowe i tradycje.
- Wiek (np. dzieci reagują inaczej w zależności od grupy wiekowej).
Psychological first aid: Guide for field workers (who.int)
Tłumaczenie: Paulina Mandla