Na początku kwietnia oczy wszystkich, którym bliskie są prawa osób z niepełnosprawnościami, zwrócone były na Berlin. To właśnie tam odbywał się III Światowy Szczyt (Global Disability Summit). Swoje wystąpienie miał tam również Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń.
GDS zostało zainicjowane w 2017 roku jako wspólna platforma dyskusji i spotkania dla rządów, organizacji międzynarodowych, sektora prywatnego, środowisk akademickich oraz organizacji pozarządowych.
Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 2–3 kwietnia 2025 roku w Berlinie, została zorganizowana przez rządy Niemiec i Jordanii oraz Międzynarodowy Sojusz na rzecz Niepełnosprawności (International Disability Alliance) .
Tegoroczny Światowy Szczyt Niepełnosprawności poświęcony był przede wszystkim przyspieszeniu działań na rzecz włączenia osób z niepełnosprawnościami oraz wzmocnieniu międzynarodowej współpracy. Wszystko to po to, aby zapewnić, iż 1,3 miliarda osób z niepełnosprawnościami (ok. 15 proc. całości społeczeństwa) na całym świecie nie zostanie pominiętych.
Szczególny nacisk położono na wykorzystanie danych naukowych i opartych na dowodach (evidence based) działań do poprawy polityk i rozwiązań wprowadzanych na całym świecie tak, aby uwzględniały one niepełnosprawność.
Side-event Ligi Państw Arabskich z przemówieniem Pełnomocnika Łukasza Krasonia.
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń został zaproszony do wystąpienia jako key note speaker w trakcie wydarzenia wysokiego szczebla organizowanego przez Ligę Państw Arabskich. Temat spotkania został określony jako „Technologia, innowacje i przedsiębiorczość: Wspieranie niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami” (Technology, Innovation and Entrepreneurship: Supporting Independent Living for Persons with Disabilities).
To wydarzenie było też doskonałą okazją do dyskusji na temat tego, w jaki sposób technologia, innowacje i przedsiębiorczość mogą umożliwić osobom z niepełnosprawnościami osiągnięcie niezależności ekonomicznej i społecznej. W dyskusji podczas tego spotkania wzięli również udział ministrowie odpowiedzialni za wsparcie osób z niepełnosprawnościami w innych krajach: Katarze, Bahrajnie, Libanie, Tunezji, Jordanie, Włoszech, Niemczech, Egiptcie, Maroku i Autonomii Palestyńskiej, oraz przedstawiciele Ligi Arabskiej i Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.
Uczestnicy
W całym szczycie uczestniczyło ponad 3 000 osób, w tym liderzy rządowi, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego oraz środowisk akademickich. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: Król Abdullah II ibn Al Hussein z Jordanii, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, Premier Pakistanu Mian Muhammad Shehbaz Sharif, Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Amina J. Mohammed oraz Dyrektor Generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus
Wśród obecnych Polaków była również przedstawicielka Kancelarii Prezydenta, doradczyni Paulina Malinowska-Kowalczyk, oraz liczni przedstawiciele strony pozarządowej.
Kolejny szczyt
Global Disability Summit planowo odbywa się co trzy lata. Poprzednie edycje miały miejsce w 2018 roku w Londynie i w 2022 roku w formie hybyrdowej (ograniczona część stacjonarna – w Oslo). Chociaż nie ogłoszono jeszcze oficjalnie daty kolejnego szczytu, można się spodziewać, iż odbędzie się on w 2028 roku. Planowanym gospodarzem będzie Katar.
Info i fot. niepełnosprawni.gov.pl
Data publikacji: 19.04.2025 r.