Figi - co to za owoce?
Figi to owoce figowca pospolitego, zwanego również drzewem figowym, rośliny znanej i cenionej od tysiącleci. Kształtem przypominają niewielkie gruszki, które w fazie dojrzewania przybierają kolor od zielonego aż po ciemnofioletowy. Miąższ ma z kolei kolor od złotawego po czerwony. Charakterystyczne dla niego są drobniutkie pestki, które można gryźć i połykać. W smaku figi są słodkie, da się wyczuć delikatne nuty miodowe i karmelowe. Największymi producentami fig na świecie są Turcja, Grecja, Maroko i Stany Zjednoczone. W Polsce przez cały rok dostępne są figi suszone.Reklama
Czy figi są zdrowe?
Figi, a przede wszystkim figi suszone, są dobrym źródłem błonnika pokarmowego. 100 g suszonych owoców dostarcza ok. 13 g błonnika. Figi stanowią też m.in. źródło potasu (dużej dawki w figach suszonych), wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, a także witamin - witaminy C, witamin z grupy B, witaminy A i witaminy E. Jednak to owoce, które mają dużo kalorii (zarówno świeże, jak i suszone zawierają głównie cukry). Oczywiście więcej kalorii mają figi suszone - 100 g to ponad 300 kcal.
Figi, szczególnie suszone, są dobrym źródłem składników mineralnych i błonnika, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Figi to też kwasy fenolowe i flawonoidy, czyli antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, przyspieszające starzenie się i powodujące groźne choroby. Poza tym składniki dobre dla serca i układu krwionośnego, m.in. potas. U osób spożywających figi naukowcy zaobserwowali obniżenie wartości ciśnienia skurczowego, a także rozkurczowego.
Ekstraktowi z fig przypisuje się też adekwatności przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze.
Syrop figowy - co to za produkt?
Syrop figowy, otrzymywany z owoców drzewa figowego, to produkt wykorzystywany m.in. w tradycyjnej kuchni włoskiej. Do jego przygotowania wykorzystuje się świeże, dojrzałe owoce. Są one naprzemiennie gotowane w małej ilości wody, a następnie chłodzone, co zajmuje kilka dni. Otrzymany syrop filtruje się przez gazę, m.in. w celu usunięcia pestek. To tradycyjna metoda, w tej chwili proces ten został zautomatyzowany. W obu przypadkach otrzymywany syrop figowy jest ciemny, gesty, konsystencją przypominający miód. Ma głęboki, owocowo-karmelowy smak i aromat.
Warto sprawdzać etykietę przed zakupem syropu figowego. Na rynku można znaleźć bowiem syropy o smaku figowym mające w składzie m.in. naturalny aromat figowy i cukier, które nie niosą za sobą istotnych adekwatności zdrowotnych.
Syropy figowe - preparaty zawierające wodny ekstrakt z suszonych fig - można kupić m.in. w aptece.
adekwatności syropu figowego
Syropowi z fig przypisuje się pewne zdrowotne adekwatności. Zarówno owoce świeże, suszone, jak i syrop figowy są źródłem antyoksydantów. Antyoksydanty występujące w syropie figowym wspomagają odporność, wpływają na polepszenie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, ograniczają wystąpienia stanu zapalnego układu pokarmowego, zmniejszają ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i nowotworów.
Syrop figowy to także produkt stosowany na zaparcia, wpływa na polepszenie perystaltyki jelit. W badaniach zaobserwowano, iż reguluje częstotliwość wypróżnień i przynosi ulgę w bólu brzucha. Uznaje się jednak, iż syrop figowy będzie mniej skuteczny w zapobieganiu zaparciom od suszonych owoców, ze względu na mniejszą zawartość błonnika. Tak samo suszone figi zawierają więcej innych cennych składników dla organizmu. W syropie figowym nie znajdziemy też prebiotyków, które z kolei są obecne w świeżych owocach.
Syrop figowy stanowi alternatywę dla białego cukru? Czy jest zdrowszy? Można powiedzieć, iż syrop figowy jest płynnym cukrem, ale ze względu na zawartość składników antyoksydacyjnych uznaje się go za zdrowszy produkt. Przy czym wciąż należy stosować go z umiarem. Spożywany rano stanowi doskonałe źródło energii na początek dnia.
Jak stosować syrop figowy?
Syrop figowy, ze względu na naturalną słodycz, stanowi dobry dodatek do deserów i wypieków. Niektórzy polewają nim naleśniki. Można go dodawać do jogurtu, owsianki i sałatek (dobrze będzie komponował się z kozim serem). Może być spożywany z wodą, nada też interesującego aromatu herbacie czy kawie.
CZYTAJ TAKŻE:
W Turcji piją go do obiadu i kolacji. Obniża ciśnienie, dba o prawidłową pracę jelit
Najzdrowsza kiszonka świata. Reguluje pracę jelit, wspiera wątrobę i odchudza
Japończycy stosują niemal codziennie. Wspomaga trawienie, obniża cholesterol