Uważaj na L4 z kodem C. Stracisz wynagrodzenie i zaufanie pracodawcy

zdrowie.interia.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane L4 (w przeszłości tak był oznaczany druk, na którym lekarz wystawiał zwolnienie), to zaświadczenie wystawiane pracownikowi niezdolnemu do pracy, np. z powodu choroby. Dzięki temu nasza nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, a my nie tracimy prawa do wynagrodzenia (w większości przypadków jest to 80 proc. wynagrodzenia). Jest jednak pewien wyjątek od tej reguły. Jeden z kodów zwolnienia lekarskiego sprawia, iż za pierwsze dni L4 nie dostaniemy ani grosza.


Kiedy i komu przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego?


Zwolnienie lekarskie przysługuje każdej osobie zatrudnionej na postawie umowy o pracę, a także na umowie-zleceniu, jeżeli opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne. L4 może wystawić każdy lekarz, do którego się zgłosimy, jeżeli choroba uniemożliwia nam wykonywanie obowiązków w pracy. Zwolnienie lekarskie możemy też otrzymać ze względu na konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (współmałżonkiem, rodzicem) i dzieckiem (pod warunkiem, iż w gospodarstwie domowym nie przebywa inna dorosła osoba, która może się nim opiekować) - wtedy otrzymujemy zwolnienie lekarskie na dziecko. We wszystkich przypadkach przez cały okres zwolnienia otrzymujemy 80 proc. wynagrodzenia. W przypadku ciąży lub niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w pracy (lub w drodze do pracy) zwolnienie lekarskie uprawnia do 100-procentowego wynagrodzenia. Reklama


Od powyższych zasad jest jeden wyjątek. Kiedy możemy nie dostać ani złotówki, przebywając na L4?


Co oznaczają kody na L4?


Jeszcze kilka lat temu pracownik miał obowiązek dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracodawcy. w tej chwili L4 wystawiane jest elektronicznie, a pracodawca dostaje je automatycznie. Na zaświadczeniu nie widnieje jednostka chorobowa, w związku z którą otrzymaliśmy zwolnienie, a jeden z pięciu kodów. Oto co oznaczają:
Kod A - oznacza niezdolność do pracy, która powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i spowodowana jest chorobą, która była przyczyną poprzedniej niezdolności do pracy; Kod B - oznacza ciążę; Kod C - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu; Kod D - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą; Kod E - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną z długim okresem wylęgania.


Kod C na zwolnieniu lekarskim. Jakie są skutki dla pracownika?


Zwolnienie lekarskie z kodem C popularnie nazywane jest "kacowym". Pracownicy korzystają z niego, kiedy po nadużyciu alkoholu nie są w stanie wykonywać obowiązków w pracy. Pacjenci skarżą się wówczas na silne bóle głowy, nudności, problemy z pamięcią i koncentracją, mroczki przed oczami i ogólne złe samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, iż mimo iż przysługuje nam w takiej sytuacji zwolnienie lekarskie, to pociąga ono za sobą pewne konsekwencje. Ubezpieczonemu, któremu zostało wystawione zwolnienie lekarskie z kodem C, nie przysługuje prawo do wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego przez pierwsze pięć dni od daty rozpoczęcia zwolnienia.
"Zgodnie z art. 16 ustawy zasiłkowej prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje za okres pierwszych pięć dni niezdolności do pracy, o ile w zaświadczeniu o czasowej niezdolności do pracy zamieszczony jest kod literowy 'C'" - mówią przepisy. Dzieje się tak również, jeżeli w trakcie dochodzenia na jaw wyjdzie, iż wypadkowi w pracy (lub w drodze do pracy) ulegliśmy pod wpływem alkoholu.


Rekord zwolnień lekarskich z kodem C w 2024 roku


Okazuje się, iż w 2024 roku wystawiono rekordową liczbę zwolnień lekarskich z kodem C - do października było ich więcej (ponad 8 tys.) niż w całym 2023 roku (ok. 6 tys.). Co trzecie tego typu zwolnienie obejmowało okres dłuższy niż tydzień. Mimo iż zwolnienie lekarskie po imprezach zakrapianych alkoholem może się wydawać kuszące, warto dwa razy zastanowić się, zanim weźmiemy je od lekarza. Poza wynagrodzeniem możemy stracić coś znacznie cenniejszego - zaufanie pracodawcy. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z urlopu.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału