Nie dotykaj i chroń swoje zwierzęta – istotny apel służb!
W lasach województwa lubelskiego już od czwartku, 27 marca rozpocznie się akcja zrzutu szczepionek przeciwko wściekliźnie dla lisów. Operacja potrwa do 2 kwietnia i obejmie tereny leśne, łąki oraz pola. Każdego roku przeprowadzana jest dwukrotnie – wiosną i jesienią – w celu ochrony zwierząt dzikich i domowych przed groźnym wirusem.
Ostrzeżenie dla mieszkańców: Alert RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już do mieszkańców województwa specjalny komunikat ostrzegawczy:
„Uwaga! W dniach 27.03-2.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!”
Czym jest szczepionka i dlaczego nie wolno jej dotykać?
Szczepionka to specjalna kapsułka pokryta substancją zapachową, która przyciąga lisy. W jej wnętrzu znajduje się płyn zawierający osłabionego wirusa wścieklizny. Po spożyciu przez zwierzę organizm zaczyna wytwarzać odporność. Jest to skuteczna metoda walki z tą groźną chorobą, jednak kontakt człowieka lub zwierząt domowych z preparatem może zaburzyć jej działanie.
Jak postępować, jeżeli znajdziesz kapsułkę?
- Nie dotykaj szczepionki – kontakt z ludzkim zapachem sprawia, iż lisy mogą jej unikać.
- Nie pozwól, aby Twoje zwierzęta miały z nią styczność – w razie przypadkowego połknięcia należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.
- Informuj dzieci – uczul najmłodszych, aby nie podnosili znalezisk w lesie ani na polach.
Dlaczego to ważne?
Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, przenoszona na ludzi i zwierzęta przez ślinę zakażonych osobników, najczęściej poprzez ugryzienie. Dzięki regularnym akcjom szczepień liczba zachorowań w Polsce znacząco spadła, ale zagrożenie wciąż istnieje. Dlatego warto przestrzegać zaleceń służb i zachować ostrożność podczas wiosennych spacerów po lasach.