W mediach coraz częściej słyszy się o kobietach, które poddały się podwójnej mastektomii, aby zapobiec rozwojowi raka piersi. Temu zabiegowi poddała się Angelina Jolie, Paulina Młynarska oraz bohaterka tego artykułu 28-letnia Stephanie Germino.
Stephanie od 15 roku życia wiedziała, iż ma wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi. Jej mama powiedziała, iż jest nosicielką mutacji genu BRCA1, który zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu.
Byłam już świadoma, iż w mojej rodzinie był rak piersi, ponieważ moja babcia ze strony matki dwukrotnie cierpiała na niego. To naraża mnie na znacznie większe ryzyko i teraz statystycznie zdaję sobie sprawę, iż mam 87 procent szans na zachorowanie na raka piersi i jajnika – powiedziała Stephanie
Kobieta również wykonała test na obecność genu BRCA1, którego wynik był pozytywny. W tamtym momencie zaczęła rozważać usunięcie obu piersi. Stephanie miała już syna i stwierdziła, iż jej piersi „spełniły swój cel” karmiąc jej dziecko, które w tej chwili ma już 6 lat. Kobieta przeszła operację w wieku 28 lat przy wsparciu rodziny i narzeczonej Diany, a teraz czuje się pewniej niż kiedykolwiek.
Co interesujące Stephanie w przeciwieństwie do większości kobiet, które przeszły operację usunięcia piersi, nie zdecydowała się na implanty biustu, pozostając płaską klatkę piersiową.
Nie podobał mi się wygląd zrekonstruowanych piersi, więc zdecydowałam, iż chcę zostawić klatkę płaską i iż w ten sposób będzie mi wygodniej – powiedziała Stephanie i dodała – Osobiście nigdy tak naprawdę nie kochałam swoich piersi i nigdy nie postrzegałam ich jako oznaka kobiecości, więc nie była to trudna decyzja, aby poddać się podwójnej mastektomii.
Stephanie wspomina, iż choćby jej chirurg zachęcał ją do rekonstrukcji biustu, jednak kobieta nie dała się namówić.
Przyzwyczajenie się do tak dużej zmiany, zajmuje trochę czasu, ale szczerze mówiąc, teraz jestem bardziej pewna siebie niż kiedykolwiek. To czyni mnie wyjątkową i uwielbiam to.
Od czasu usunięcia piersi, Stephanie prowadzi na Instagramie oraz TikToku profile gdzie dzieli się z innymi swoją historią. Ponadto stara się zwiększyć świadomość ludzi o tym jak ważne jest regularne badanie i świadomość genu BRCA. Zachęca także inne kobiety, aby nie czuły presji, aby wszczepić implanty po usunięciu piersi.
Jak wygląda badanie na obecność mutacji genu BRCA?
Mutacje genu BRCA można wykryć dzięki badania krwi, które następnie jest analizowane w laboratorium genetycznym. Badania są oferowane pacjentom u których ryzyko rozwoju raka jest wysokie. Można to stwierdzić na podstawie wywiadu, rodzinnej historii medycznej oraz badań lekarskich.