Ustawa o in vitro opublikowana

termedia.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: iStock


W Dzienniku Ustaw zamieszczono ustawę z 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z pieniędzy publicznych, w której zagwarantowano płacenie z budżetu za leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Ustawa zacznie obowiązywać po czternastu dniach od publikacji, to jest 2 stycznia 2024 r.

Szczegóły
Ustawą dodano w art. 48a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przepis, na podstawie którego minister adekwatny do spraw zdrowia będzie obowiązany do opracowania, wdrożenia, realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującego procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności (Dz.U. z 2020 r. poz. 442).

W podpisanych przepisach zapisano obowiązek dla ministra adekwatnego do spraw zdrowia – to jest przeznaczanie corocznie z budżetu państwa z części będącej w jego dyspozycji, nie mniej niż 500 mln zł, na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującego procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.

Co poza tym?

Podano, iż pierwszy program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności minister adekwatny do spraw zdrowia ma opracować i wdrożyć oraz rozpocząć jego realizację od 1 czerwca 2024 r., a ustawa zacznie obowiązywać czternaście dni od dnia ogłoszenia.

Co jest zapisane w ustawie o in vitro?

Udostępniamy dokument w całości.

Idź do oryginalnego materiału