Ustawa o asystencji osobistej ma trafić do rządu na przełomie marca i kwietnia – zapewnia Ł. Krasoń

naszesprawy.eu 4 tygodni temu

Ustawa o asystencji osobistej według harmonogramu prac ma trafić na Radę Ministrów na przełomie marca i kwietnia – poinformował 5 marca pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceszef MRPiPS Łukasz Krasoń.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji polityki senioralnej wiceminister Łukasz Krasoń przedstawił informację na temat zaangażowania prac legislacyjnych nad projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

Krasoń przypomniał, iż konsultacje społeczne ws. ustawy o asystencji osobistej zakończyły się w styczniu. W jego ocenie to najlepiej skonsultowana ustawa społeczna, która wyszła z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Mamy ponad tysiąc uwag od strony publicznej, społecznej” – podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, iż w tej chwili projekt jest na etapie nanoszenia poprawek i w ciągu kilku dni poprawiona ustawa trafi do poszczególnych resortów i opinii publicznej.

Przewodnicząca komisji, poseł Joanna Borowiak (PiS) zapytała, czy resort przewidział w ustawie jako kryterium – termin nabycia niepełnosprawności.

„W momencie złożenia wniosku, osoba przed 65. krokiem życia będzie mogła skorzystać z ustawy o asystencji” – zaznaczył Krasoń.

Poinformował także, iż systemy wspierania osób niepełnosprawnych mają się uzupełniać. System dla seniorów będzie realizowany przy użyciu bonu senioralnego. „Mamy różne projekty kierowane do osób przed 13. rokiem życia” – dodał.

„Usługa asystencji będzie realizowana dwutorowo, równolegle. Projektowo i ustawowo. Osoba, która złoży wniosek przed 65. rokiem życia, będzie mogła z niej skorzystać, choćby jeżeli ten 65. rok przekroczy, ale do czasu wypełnienia tej decyzji, czyli na okres pięciu lat” – zaznaczył.

Wiceprzewodnicząca komisji, poseł Maria Kozłowska (KO) spytała o to, kiedy projekt trafi do prac w Sejmie.

Wiceminister zaznaczył, iż zależy to od tempa prac na Komitecie Rady Ministrów i samej Radzie Ministrów. Przypomniał, iż prace zaplanowane są tak, aby proces legislacyjny zakończył się jeszcze przed wyborami prezydenckimi. „Jeśli chodzi o harmonogram, no to pewnie końcówka marca, początek kwietnia – ustawa będzie na Radzie Ministrów” – zaznaczył.

Przewodnicząca Kozłowska zapowiedziała, iż komisja zaprosi ponownie Krasonia, w celu przedstawienia informacji z konkretnymi datami i środkami, które przeznaczone zostaną na realizację ustawy.

Konsultacje publiczne projektu ustawy o asystencji osobistej zakończyły się 15 stycznia. Według resortowej regulacji z usług osobistego asystenta będzie mogła bezpłatnie skorzystać osoba z niepełnosprawnością od 13. do 65. r.ż. Miesięczny wymiar godzin asystencji oraz zakres wsparcia będzie ustalany indywidualnie przez powołany do tego zespół.

Obecnie usługi asystenckie realizowane są przez MRPiPS w ramach czasowych programów kierowanych do samorządów i organizacji pozarządowych. Nie ma systemowego uregulowania usług asystenckich tak, by każda osoba potrzebująca miała do nich dostęp. (PAP)

kblu/ jann/, fot. Mariusz Włodarczyk / MRPiPS

Data publikacji: 06.03.2025 r.

Idź do oryginalnego materiału