Usprawnianie przez pływanie

rampa.net.pl 4 miesięcy temu

Pływanie jest jedną z nielicznych dyscyplin sportowych, w której może brać udział każda osoba z niepełnosprawnością. Nieważne, czy nie widzisz, nie masz ręki, nie ruszasz nogami. Pływać każdy może (dosłownie każdy).

Czasami wydaje nam się, iż będąc osobą ze znaczną niepełnosprawnością nie jest nam pisany żaden sport, nic podobnego – sposób jest jeden – usprawnianie przez pływanie!

W tym artykule postaram się przedstawić charakterystykę tego sportu i może w którymś momencie zdasz sobie sprawę, iż i Ty pływać możesz. Dodatkowo skoncentruje się na opisie pływania wyczynowego.

Pływanie to najzdrowsza aktywność fizyczna

W życiu każdego człowieka niezbędna jest aktywność fizyczna, która podtrzymuje funkcjonalność naszego organizmu. Dlatego powinniśmy regularnie w czasie wolnym podejmować się ćwiczeń fizycznych, by nasz organizm był wydolny i zdrowy. Pływanie jest jednym z najbardziej uniwersalnych środków do utrzymania naszego zdrowia fizycznego w dobrej kondycji1.

Korzyści z pływania

Jedną z najważniejszych korzyści jakie daje pływanie jest funkcjonowanie organizmu w odciążeniu, to dzięki wodzie nasze ciało staje się lekkie i odciążone. Zmiana pozycji ciała jest kolejnym plusem podczas pływania. Jest to bardzo ważne np. w przypadku osób poruszających się na wózku, które większość czasu spędzają właśnie na nim. Dodatkowym atutem jest wzmocnienie kręgosłupa, serca oraz płuc. A takim smaczkiem na koniec jest fakt, iż pływanie wpływa dobrze na proces odchudzania.

Przykładowe powody

Podejmujemy się aktywności fizycznej (w tym wypadku chodzi nam o pływanie) z różnych powodów np.

  1. Naszą motywacją było usprawnianie się, poprawienie kondycji ruchowej. Pływamy tylko dlatego, iż chcemy zadbać o zdrowie. Nie interesują nas wyniki, rywalizacja, częstotliwość a choćby nie zastanawiamy się nad tym, czy ktokolwiek nas trenuje. Możemy śmiało powiedzieć, iż pływamy dla rehabilitowania się.
  2. Drugim powodem uprawiania pływania jest chęć rywalizacji. Tutaj pojawia się termin pływanie wyczynowe. Nie interesuje nas samo przepłynięcie basenu, pojawiają się takie aspekty jak:
    • Trening (chcesz pływać wyczynowo? Musisz regularnie uczęszczać na treningi. Systematyczność to podstawa!)
    • Trener (potrzebna jest nam osoba, która nami pokieruje, pokaże na jakim dystansie jesteśmy najlepsi i co mamy robić, aby pływać jak najlepiej)
    • Czas (chcemy, aby czas na dystansie był jak najlepszy, ponieważ to na jego podstawie zakwalifikujemy się na zawody)
    • Rywalizacja (dążymy do bycia jak najlepszym przez prześcignięcie naszych rywali na danym dystansie)
    • Zakwalifikowanie się na zawody (wracamy do czasu, w tym aspekcie jest on nieodłącznym elementem. Dobry czas równa się zakwalifikowaniu się na prestiżowe zawody jakimi są np. igrzyska paraolimpijskie.

Czy pływanie jest dla Ciebie

Tak, pływanie jest dla Ciebie. jeżeli zdaje Ci się, iż nie podołasz, to się nie martw, bo dasz radę. Podczas zawodów pływackich można spotkać osoby z różnymi schorzeniami. Niejednokrotnie w basenie pływają osoby z niepełnosprawnością taką jak np. dystrofia mięśniowa, mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa. Do tego wliczają się również niewidomi, niedowidzący, osoby po amputacjach kończyn.

Klasy startowe

Martwisz się o to z kim będziesz pływać? Spokojnie, nie ma co się tym zamartwiać. W przypadku pływania osób niepełnosprawnych są stworzone klasy startowe, dzięki którym rywalizacja odbywa się w duchu fair play. Przejdźmy zatem najpierw do wyjaśnienia symboli w klasach startowych. W jednym ze znalezionych przeze mnie dokumentów zostało napisane, iż „Nazwy klas startowych w pływaniu składają się z przedrostka S, SB lub SM oraz z numeru. Przedrostki oznaczają konkurencję, zaś numer oznacza klasę startową, w której zawodnik rywalizuje w danej konkurencji”2.

  • S- styl dowolny (pływasz czym chcesz albo takim stylem, na który Ci zdrowie pozwala)
  • SB – styl klasyczny (potocznie mówiąc żabka)
  • SM – styl zmienny (w zależności od tego, ile metrów płyniesz, w takich stylach startujesz, kolejność stylów: motylkowy, grzbietowy, klasyczny i dowolny [kraul]

No dobrze, a co z numerkami? Do każdego przedrostka dodajemy numerek od 1 do 14, gdzie:

  • Osoby przypisane do klas startowych od 1 do 10 są to zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową (dystrofia mięśniowa, mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa).
  • Osoby przypisane do klas startowych od 11 do 13 to sportowcy z niepełnosprawnością wzroku (niewidomi, niedowidzący)
  • Ostatnią grupą są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, którzy klasyfikowani są do grupy 14.

Na jakich dystansach płyniesz

Pływamy na różnych dystansach, najkrótszy dystans liczy 50m, najdłuższy liczy 400m. W przeszłości zdarzało się, iż najkrótszy dystans liczył 25m, ale odkąd budowane są tzw. „baseny olimpijskie”, na których długość jednego basenu wynosi 50m, to już zrezygnowano z basenów o długości 25m.

Przydatne informacje

Pływaj tylko takim style, którym wygodnie Ci pływać, w którym jesteś najszybszy i którym dasz radę pokonać dystans. Nie wystawiaj siebie na maksymalnie długie dystanse. Podczas zawodów dawaj z siebie wszystko. Pamiętaj miejsce na podium nie jest najważniejsze, liczy się fakt, iż podejmujesz się aktywności fizycznej.

Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Weronika Apolinarek

Źródła:

  1. T. Grzybowski, Pływanie i jego wpływ na zdrowie człowieka, Zielona Góra: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. ︎
  2. Wytyczne World Para Swimming dla Sędziów Parapływania, 2018. ︎
Idź do oryginalnego materiału