USG Doppler żył Warszawa
USG Doppler żył to badanie, za pomocą którego można uzyskać obraz naczyń krwionośnych w formie dokładnej „mapy”, uwzględniającej kierunek i szybkość przepływu krwi, a choćby wydolność zastawek żylnych. Szczegółowość obrazowania w metodzie dopplerowskiej daje podstawę do rozpoznania takich chorób naczyniowych jak zakrzepica oraz niewydolność żylna. Masz nawracające bóle nóg, żylaki i pajączki? Przebadaj się w MediSpace! Sprawdź, czy to już czas na podjęcie leczenia.
Gdzie w Warszawie zrobić USG Doppler żył kończyn dolnych?
Szukasz centrum medycznego w Warszawie, które umożliwia wykonanie kompleksowej diagnostyki chorób żył? Wybierz MediSpace! Nasza placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem służącym do obrazowania ultrasonograficznego, a personel może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem klinicznym i wnikliwym podejściem do diagnostyki pacjenta. Poddanie się badaniu USG Dopplera żył w MediSpace to gwarancja otrzymania najwyższej jakości usług przy jednoczesnej oszczędności czasu. Zarówno badanie, jak i wizyta u chirurga naczyniowego, który dokonuje interpretacji wyniku, odbywa się w jednym miejscu, stworzonym przez zespół doświadczonych lekarzy i diagnostów. Nie zwlekaj! Diagnostyka dopplerowska może uratować Twoje zdrowie, a choćby życie.
Czym jest i jak wygląda badanie USG Doppler żył?
USG Doppler jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej. Badanie to opiera się na wykorzystaniu zjawiska zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych wysyłanych przez głowicę aparatu ultrasonograficznego. Emitowane fale z różną częstotliwością odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych, co w medycynie nazywane jest efektem Dopplera. Głowica urządzenia USG wychwytuje odbite fale dźwiękowe i na ich podstawie aparatura kreśli obraz przepływu krwi, pojawiający się w czasie rzeczywistym na ekranie widocznym zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.
Krwinki poruszają się ze zmienną prędkością – szybciej w centralnej części naczynia, wolniej w okolicy ścianek. USG Dopplera obrazuje te różnice i pomaga wyznaczyć prędkość przepływu krwi, która ma istotne znaczenie w diagnostyce chorób naczyniowych. Ponadto USG pokazuje położenie, przebieg, średnicę i grubość naczyń krwionośnych.
USG Doppler żył – podobnie jak analogiczne badanie tętnic – jest zupełnie bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne, choćby dla kobiet w ciąży i dzieci. Można je wykonywać wielokrotnie, bez żadnych ograniczeń. Polega na przykładaniu do ciała głowicy aparatu pokrytej specjalistycznym żelem, który przenosi ultradźwięki i niweluje tarcie. Podczas badania kończyn dolnych metodą Dopplera pacjent pozostaje w pozycji stojącej. Dobrze, by miał na sobie bieliznę, która nie będzie utrudniała dostępu sondy do okolicy pachwiny (badaniu podlega cała kończyna dolna – od pasa do stopy).
Kiedy wykonuje się badanie USG żył kończyn metodą Dopplera?
Doppler żył najczęściej ma zastosowanie w badaniu kończyn dolnych, zwłaszcza gdy pojawiają się takie objawy jak:
- bóle, mrowienia, drętwienia i obrzęki nóg, np. w czasie wysiłku fizycznego lub po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji,
- nocne skurcze łydek i wieczorne zaburzenia czucia (parestezje),
- uczucie ciężkości nóg,
- nadmierne marznięcie stóp,
- żylaki, pajączki (teleangiektazje) i zmiany skórne na nogach (zasinienia, przebarwienia),
- owrzodzenia i trudności z gojeniem się ran na nogach.
USG Duplex Doppler żył kończyn dolnych daje barwny obraz przepływu krwi choćby w małych naczyniach zaopatrujących struktury tkankowe. Zmiany w nasyceniu kolorem oznaczają różne szybkości przepływu. Dzięki nim można rozpoznać naczynia, w których pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości związane z budową ścian. USG Doppler żył umożliwia ocenę wydolności zarówno żył powierzchownych, jak i głębokich. Zaburzenia w obrębie tych drugich wiążą się na ogół z dużo groźniejszymi konsekwencjami.
Jakie choroby wykrywa USG dopplerowskie żył?
Celem badania USG Doppler żył jest wskazanie miejsc, w których przepływ krwi został zablokowany (np. przez skrzepliny) lub w których doszło do zwężenia całego naczynia krwionośnego (np. na skutek wrodzonej malformacji). Takie badanie przeprowadza się przeważnie w diagnostyce zakrzepicy lub niewydolności żylnej. Obydwa te schorzenia w dłuższej perspektywie zagrażają życiu pacjenta, a ich szybkie zdiagnozowanie – możliwe dzięki USG dopplerowskiemu – ma najważniejsze znaczenie dla zdrowia całego organizmu.
Zakrzepica żył głębokich występuje w obrębie żył biodrowych, podkolanowych, udowych, jak również żył podudzia. Potrafi rozwijać się bardzo dynamicznie (doprowadzić do powstania zakrzepu w zaledwie godzinę), jednak zwykle proces postępowania choroby trwa latami, a dolegliwości nasilają się stopniowo. Zakrzep całkiem zamyka lub jedynie zwęża światło żyły. Jego oderwanie się od ściany żyły jest sytuacją skrajnie niebezpieczną. Zakrzep, który swobodnie krąży wraz z krwią i zostanie przeniesiony do naczyń płucnych, staje się przyczyną ostrej zatorowości płucnej. jeżeli dostanie się do do naczyń mózgowych, może wywołać udar niedokrwienny mózgu.
Niewydolność żylna kończyn dolnych powstaje natomiast w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych. Efektem ich niewłaściwego działania jest wsteczny przepływ (refluksu żylny). Najwyraźniejsza oznaka występowania niewydolności żylnej to żylaki, ale często jej pierwszym i jedynym objawem przez długie lata pozostają zwykłe pajączki naczyniowe.
Innym schorzeniem, jakie rozpoznaje się na podstawie badania USG Doppler żył, jest m.in. torbiel Bakera. Dolegliwości, jakie jej towarzyszą, mogą błędnie sugerować przewlekłą chorobę żylną, jednak torbiel Bakera ma zupełnie inne podłoże, niezwiązane z układem naczyniowym. Taka zmiana w dole podkolanowym powstaje na skutek stanu zapalnego stawu.
Cena USG Doppler żył kończyn dolnych w Warszawie
USG Doppler żył w MediSpace kosztuje 190 zł (w przypadku jednej kończyny) lub 300 zł (w przypadku obydwu kończyn). Koszty wykonania innych badań wykonywanych metodą dopplerowską wyszczególnione zostały w oddzielnej zakładce – Cennik.