Urząd Pracy w Wieluniu pozyskał dodatkowe środki na aktywizację osób bezrobotnych

radiozw.com.pl 1 tydzień temu

Urząd Pracy w Wieluniu pozyskał dodatkowe środki na aktywizację osób bezrobotnych z rezerwy Funduszu Pracy w kwocie 279 433 zł na realizację programu na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30. roku życia oraz w kwocie 412 239 zł na program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi.

Na jakie zadania te środki zostaną przeznaczone?

Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30. roku życia skierowany jest do 21 osób bezrobotnych. W ramach programu planujemy realizację działań aktywizacyjnych w formie: bonu na zasiedlenie – dla 20 osób, jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej – dla 1 osoby. Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi skierowany jest do 37 osób bezrobotnych. W ramach programu planujemy realizację działań aktywizacyjnych w formie: stażu – dla 2 osób, bonu na zasiedlenie – dla 18 osób, bonu szkoleniowego – dla 10 osób, szkolenia – 5 osób, jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej – dla 1 osoby, refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego – dla 1 osoby – wylicza Beata Pilarczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wieluniu.

W przypadku obu programów zaplanowana jest realizacja bonu na zasiedlenie. Na czym to zadanie polega?

Bon na zasiedlenie stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, o ile za ich wykonywanie bezrobotny będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym, odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, wynosić będzie co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie, będzie pozostawał w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadził działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy. Bon na zasiedlenie zostanie przyznany w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia. Bon należy rozliczyć do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu poprzez udokumentowanie pozostawania w zatrudnieniu, posiadania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.

A na czym polega bon szkoleniowy?

Bon szkoleniowy jest instrumentem aktywizacji bezrobotnych do 30. roku życia, stanowiącym gwarancję skierowania bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenia kosztów, które zostaną poniesione w związku z podjęciem szkolenia. W ramach bonu szkoleniowego możemy sfinansować bezrobotnemu do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu przyznania bonu szkoleniowego, koszty jednego lub kilku szkoleń,
niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych czy też przejazdu na szkolenia.

Jaki jest czas realizacji obu programów?

Realizację programów urząd musi zakończyć do 31 grudnia br.

Z Beatą Pilarczyk, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Wieluniu, rozmawiała Alina Frejusz.

Idź do oryginalnego materiału