Uruchomiono program psychoterapii w Rybniku

everethnews.pl 9 miesięcy temu

W czwartek (08.02) uruchomiono program wsparcia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Rybniku. Miasto chce przeznaczyć 400 tys. zł na półroczną, darmową terapię dla 100 młodych pacjentów. Każdego miesiąca do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku trafia choćby do 7 dzieci po próbie samobójczej.

Coraz więcej pacjentów po próbach samobójczych

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku miesięcznie przyjmuje średnio od 5 do 7 dzieci po próbie samobójczej. W związku z tym Prezydent Rybnika podjął decyzję o rozpoczęciu programu wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W programie wezmą udział certyfikowani psychoterapeuci, którzy przeprowadzą wstępną diagnozę i wystawią skierowanie na dalszą psychoterapię w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

– To nie pierwsza wspólna inicjatywa szpitala i urzędu miasta – już w ubiegłym roku zrodził się pomysł konferencji „Cztery pory roku bądź ze mną”, poświęconej właśnie problemom depresji, dysforii, uzależnień i zaburzeń komunikacji między młodzieżą a dorosłymi – informuje Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

Polska znajduje się na drugim miejscu w Unii Europejskiej, gdzie odnotowuje się największy odsetek prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W 2020 r. zgłoszono tysiąc prób, w 2021 r. – 1,5 tysiąca prób samobójczych, a w roku 2023 prób samobójczych odnotowano przeszło 2 tysiące.

Władze szpitala informują również, iż w ubiegłym roku był miesiąc, w którym do placówki trafiło aż 10 dzieci po próbie samobójczej. W chwili przybycia na oddział pacjent jest opatrywany, a następnie kierowany na konsultacje psychologiczne i psychiatryczne.

– Teraz, dzięki temu programowi powstanie zwarty system pomocy – ze szpitala dziecko będzie kierowane do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie będzie miało pogłębiona diagnozę i ci młodzi pacjenci, którzy będą najpilniej potrzebowali pomocy będą kierowani na psychoterapię – wyjaśniła dr Musioł.

Organizacja szkoleń dla psychologów

Miasto podjęło również decyzję o ogłoszeniu konkursu grantowego na placówkę, w której realizowana będzie 6-miesięczna terapia, która obejmie około 100 młodych pacjentów.

– W tej chwili mamy spory problem, gdzie kierować dzieci, ponieważ poradnia nie jest placówką leczniczą, a edukacyjną. Nasza rola jest rolą diagnostyczno-konsultacyjną. W ramach nowego programu, dzieci po próbach samobójczych będą trafiły do nas na pogłębioną diagnozę, po które będziemy mogli je kierować do specjalistycznego ośrodka – podkreślił Adam Kocjan, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku.

Specjaliści wezmą udział w różnych szkoleniach związanych z między innymi: zakresem kompetencji, omówieniu standardów pracy, jak również omówienie obszaru działania psychologów w szkole.

– Działania podejmowane we właściwym momencie pozawalają zminimalizować ryzyko podjęcia próby samobójczej. Dlatego nie chodzi tylko o to, by zwiększyć zakres pomocy dzieciom po próbach samobójczych, ale bardziej należy pochylić się nad tym, by do tych prób nie dochodziło – zaznaczyła Ksymena Urbanek, lekarz psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego Integrum.

Warto również dodać, iż osoby, w kryzysie emocjonalnym mogą skorzystać z całodobowego numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222. Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 108 108, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 20. Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 111 123, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału