Według danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom liczba wizyt na pogotowiu z powodu ukąszeń kleszczy jest w tym roku najwyższa od kilku lat. Najwięcej wizyt odnotowano wśród osób poniżej 10. roku życia i powyżej 70. roku życia. Większość osób zgłaszających się na izby przyjęć odczuwa gorączkę i dreszcze, bóle głowy, zmęczenie i bóle mięśni, a u niektórych pacjentów pojawiają się również charakterystyczne zaczerwienienie, zwane rumieniem wędrującym.
Zagrożenia
Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, jakie występuje w naszym klimacie. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach i na terenach zieleni miejskiej. Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych. Objawy mogą się różnić, w zależności od wrażliwości układu odpornościowego. Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.
- Czytaj również: Mamy plagę kleszczy – dlatego warto zachęcać do szczepień przeciw KZM
Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Podobnie jak przy boreliozie, mają charakter grypopodobny. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a choćby śmierci. Zdarza się jednak, iż zakażenie przebiega bezobjawowo. Należy pamiętać, iż każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem [1].
Skąd wzrost liczby pacjentów na izbie przyjęć?
W tym roku w kilku stanach USA odnotowano rekordowo wysokie populacje kleszczy.
– Obserwujemy dłuższy sezon rozrodczy kleszczy w całym kraju, co historycznie było stosunkowo przewidywalnym zagrożeniem sezonowym. Chociaż ukąszenia kleszczy są częstsze latem ze względu na wzmożoną aktywność na świeżym powietrzu, dowody wskazują, iż czujność należy zachować przez cały rok, ponieważ kleszcze są aktywne również zimą z powodu ocieplenia klimatu – powiedział dr Dennis Bente, profesor mikrobiologii i immunologii na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Teksańskiego.
- Czytaj również: Szczepienia w aptekach po prostu się opłacają
– Mamy łagodniejsze zimy i wilgotniejsze wiosny, co oznacza dłuższy sezon rozrodczy kleszczy. Obserwujemy również, jak kleszcze przemieszczają się na obszary geograficzne, w których wcześniej ich nie widzieliśmy, a to wszystko prowadzi do większej ekspozycji na kleszcze i częstszych ukąszeń – wyjaśniła dr Céline Gounder, specjalistka medyczna CBS News i redaktorka ds. zdrowia publicznego w KFF Health News.
Eksperci w dziedzinie zdrowia podkreślają, iż ludzie powinni mieć większą świadomość chorób, które mogą przenosić kleszcze, i stosować odpowiednie środki profilaktyczne, aby się chronić. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, iż kleszcze przenoszą więcej wirusów i chorób niż jakiekolwiek inne zwierzę na świecie.
Eksperci zalecają, aby w celu ochrony przed kleszczami nosić odzież z długimi rękawami i stosować środki odstraszające, a także od razu po powrocie do domu sprawdzać, czy żaden kleszcz nie wbił się w ciało. Szczególnie dokładnie należy sprawdzać pachwiny, skórę głowy i skórę za uszami. Osoby planujące stosowanie zarówno kremu z filtrem, jak i środka odstraszającego owady, powinny najpierw nałożyć krem z filtrem, a następnie środek odstraszający [2].
- Czytaj również: Jak wypromować szczepienia dorosłych w Polsce? Burza mózgów w sejmie
Literatura:
[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wiedziec-o-kleszczach [opublikowano: 07.05.2020, dostęp: 28.07.2025]
[2] Moniuszko S. Tick bites are sending more people to the ER this summer. Experts explain why. CBS News, https://www.cbsnews.com/news/tick-bites-emergency-room-visits-2025/ [opublikowano: 11.07.2025, dostęp: 28.07.2025]
©MGR.FARM