Pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) kilkadziesiąt szkół wyższych z całego kraju uruchamia kierunki studiów, które przygotują absolwentów na wyzwania gospodarki i rynku pracy, zwłaszcza cyfrowej i zielonej transformacji, z uwzględnieniem branż kluczowych dla rozwoju Polski. Środki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) wzmocnią również kwalifikacje i kompetencje kadry zaangażowanej w proces kształcenia w przyszłościowych obszarach.
Na te działania NCBR przeznacza łącznie około 670 mln zł z programu FERS w konkursach: „Kształcenie na potrzeby gospodarki” oraz „Kształcenie na potrzeby branż kluczowych”. Eksperci wyłonili w nich 74 projekty, których realizacja właśnie się rozpoczyna. Jeden z nich przedstawiamy poniżej.
– Unia Europejska kładzie dziś ogromny nacisk na promowanie oraz wspieranie rozwoju umiejętności i kompetencji. Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia, zwłaszcza w jego wymiarze praktycznym i w odniesieniu do poszczególnych gałęzi gospodarki, jest szczególnie ważne dla naszego kraju w obliczu transformacji klimatycznej i cyfrowej. Obserwuję, iż uczelnie bardzo chętnie włączają się w tę misję, stwarzając studentom warunki do zdobywania wiedzy i kwalifikacji, zgodnie z potrzebami rynku pracy i we współpracy z biznesem. Będziemy z zainteresowaniem śledzić efekty prac zainicjowanych w obu konkursach – mówi prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Fachowa opieka przy łóżku chorego
Projekt „Kształcenie na potrzeby gospodarki na kierunku Pielęgniarstwo I stopnia i Pielęgniarstwo II stopnia”, realizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania w Częstochowie, to odpowiedź na dotkliwe braki kompetencyjne na rynku pracy w sektorze medycznym. Uczelnia, która od ponad dwóch dekad kształci przyszłych pielęgniarzy i pielęgniarki, zgłosiła swoją nowatorską koncepcję do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przyznało na realizację projektu niemal 2,8 mln zł z programu FERS.
Projekt nie tylko koncentruje się na unowocześnieniu i podniesieniu jakości kształcenia na kierunku pielęgniarstwo poprzez szerokie wykorzystanie technik symulacji medycznej, ale także na zwiększeniu liczby zajęć praktycznych w formie interdyscyplinarnych symulacji. Dzięki temu studenci będą lepiej przygotowani do pracy w realnych warunkach medycznych, co ma najważniejsze znaczenie dla przyszłości ochrony zdrowia w Polsce.
Kierowniczka projektu, Kamila Grochowina, podkreśla, iż głównym celem jest pozyskanie jak największej liczby wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy.
– Nasz projekt, który nadzoruje pani rektor dr inż. Joanna Wojtyra, odpowiada na wyzwanie dotyczące braków kadrowych w zawodzie pielęgniarki i pielęgniarza. Jestem przekonana, iż podjęcie natychmiastowych działań w obszarze kształcenia jest konieczne, ponieważ dzięki temu będzie można pozyskać nowych, wykwalifikowanych pracowników w placówkach medycznych. Przemyślana modyfikacja programu studiów i możliwość przeprowadzenia dodatkowych szkoleń sprawią, iż kadra medyczna będzie jeszcze lepiej wykształcona. Jesteśmy dumni, iż możemy wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu – mówi Kamila Grochowina.
Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie w październiku br. otwiera także nowy kierunek: Ratownictwo Medyczne, co jest kolejnym krokiem w kierunku wypełnienia luk kompetencyjnych na rynku pracy. Kamila Grochowina podkreśla, iż zarówno placówki medyczne, jak i pacjenci skorzystają z umiejętności lepiej wykształconej kadry.
– Studenci kształcący się na kierunku Pielęgniarstwo I i II stopnia dzięki zaangażowaniu w projekt będą mogli – już jako absolwenci naszej uczelni – świadczyć usługi medyczne najwyższej jakości. Placówki medyczne, które zostaną zaopatrzone w kadry przygotowane zgodnie z najwyższymi standardami, również odniosą wymierne korzyści z realizacji projektu. I oczywiście pacjenci, ostateczni odbiorcy świadczeń zdrowotnych, dla których to wszystko robimy – zaznacza Kamila Grochowina.
Projekt stanowi bezpośrednią odpowiedź na wyzwania społeczne i gospodarcze, związane z niedoborem wykwalifikowanych absolwentów pielęgniarstwa w Polsce. Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie dąży do tego, aby jej absolwenci nie tylko wypełnili luki kadrowe, ale również podnieśli standardy opieki zdrowotnej w kraju.
• Więcej informacji o projekcie „Kształcenie na potrzeby gospodarki na kierunku Pielęgniarstwo I stopnia i Pielęgniarstwo II stopnia”.
Info: NCBR, fot. pixabay.com
Data publikacji: 07.08.2024 r.